Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yapılmalı

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yapılmalı

Hamilelilkte yaptırılan şeker yükleme testi ile anne ve bebekte oluşabilecek birçok sağlık problemi önceden tespit edilebiliyor.

HALK arasında hamilelik ya da hamilelik şekeri olarak bilinen gestasyone diyabet, şeker hastası olmayan bir anne adayında da oluşabiliyor.Anne ve bebek sağlığı açısından risk yaratabilen bu durum, hamile kadınların yaklaşık yüzde 5'inde rastlanıyor.

Anne ve bebek için riskli değil

Central Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, "Şeker yükleme testi sırasında vücuda şeker yüklenmesi, sağlıklı bünyelerde hem bebek hem anne için sakınca teşkil etmez. Çünkü vücutta şeker testi sırasında yüklenen kan şekerini dengeleyen ve kısa sürede normal seviyeye düşüren bir mekanizma vardır" diyor. Hamilelik döneminin 24. ve 28. haftalarında yapılacak şeker yükleme testiyle gebelik şekeri tespit edilebilir. Bebekte oluşabilecek sorunlar; organ anomalileri, büyüme gelişme geriliği ve yeni doğan solunum problemleridir. Tanı koyulduktan sonra kan şekerinin hedeflenen seviyelerde tutulabilmesi için anne adayına diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi planlanmalıdır.

 

Kaynak: Akşam Gazetesi

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.