Rotavirüs Karın Ağrıtıyor

Rotavirüs Karın Ağrıtıyor

Rotavirüsün neden olduğu ishale kış aylarında daha sık rastlanıyor.Rotavirüs tüm dünyada ishalin en önemli nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Rotavirüs sindirim sistemini etkileyen, su ve tuz emilimde bozulmalara yol açan ve ciddi sıvı kaybına neden olan bir virüs.Central Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gonca Özmen, “ Rotavirüs çocuklarda su ve tuz kaybına neden olduğu için ölümcül olabilir.Aile içi yayılma sıklığı fazla olmakla birlikte okul, yuva ve kreşlerde de hızla bulaşabilir ” dedi.

En Çok Kış Mevsiminde Görülüyor

Ülkemizde yapılan çalışmalarda, rotavirüsün çocukluk çağı ishallerinde en sık görülen etken olduğunun altını çizen Dr. Özmen , tüm dünyada çocukların %95’inin, 3-5 yaşına gelmeden rotavirüs enfeksiyonu geçirdiklerini ifade etti.Dr. Özmen şunları söyledi : “ Hastalık en çok kış mevsiminde ve 2 yaş altı çocuklarda görülür.Hastalık enfeksiyon aldıktan sonra 12 saat ile4 gün arasında başlar ve yaklaşık olarak 4-8 gün sürer.Genellikle ani kusma ile başlar.Vakaların çoğunluğunda ateş ve karın ağrısı da eşlik eder.Sık dışkılama veya sulu ishal de görülür.Günde 20 kadar dışkılama olabilir ve bu durumda sıvı ve elektrolit kaybına sebep olur.Erken yaşta enfeksiyon geçiren çocuklarda ishal ağır seyreder.Buna bağlı olarak da hastaneye yatış ve ölüm riski de artabilir.Ağır seyretmeyen enfeksiyonda ise bir sonraki hastalık tekrarı ve atağın ciddiyeti azalır.Rotavirüs erken tedavi edilmezse ölüme sebep olabilir.”

 

Kaynak:  Bugün Gazetesi

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.