Çocuklarda İnternet Kullanımına Dikkat!

Çocuklarda İnternet Kullanımına Dikkat!

01 Şubat 2023, Çarşamba

 

Günümüz teknolojisinde çocukların internet ve bilgisayardan uzak kalmaları mümkün değildir. Çocuklar bilgisayar aracılığıyla olmasa bile, cep telefonları ve tabletler sayesinde internet ile tanışırlar. Bu renkli dünyayı keşfetmek ve bu dünyanın içinde vakit geçirmek isterler. İnternet ve bilgisayara olan ihtiyacın şekli ve şiddeti çocuğun yaşına göre değişim gösterir. Bu durumda değişmemesi gereken tek faktör, çocukların internet kullanımında anne ve babanın denetimi ve kontrolünün mutlaka olmasıdır. Bilgisayar ve internetin doğru ve denetimli kullanımı; çocuğun sosyal, duygusal, bilişsel gelişimi için yararlıdır.

İnternet, 2 yaş öncesi çocukların gelişimlerini etkiler

0-6 yaş arası dönemde çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve dil gelişimleri hızlıdır. Bu dönem de sosyalleşmeleri aile içinde başlar ve okul öncesi dönem ile devam eder. Çocuk kendini ifade etmeye, tepki göstermeye, insanlarla birlikte vakit geçirmeye, yeni arkadaşlar tanımaya, oyun oynamaya ve akademik olarak yeni şeyler öğrenmeye ihtiyaç duyar. 2 yaş öncesindeki çocuklara bilgisayar ve internet kullandırılması, gelişim dönemlerine ait bu özellikleri engeller. Bu nedenle 3 yaş sonrası çocukların anne ve babanın denetiminde internet kullanımına başlaması gerekir.

20 dakikadan fazla bilgisayar başında durulmamalı

2 ile 4 yaş arasındaki çocukların dikkat süreleri 20 dakika ile sınırlıdır. Çocuğun 20 dakikadan fazla bilgisayarla ilgilenmesi zararlı olur. Çocuk, özellikle bu dönemde anne ve babanın kucağında bilgisayar kullanmalıdır. Küçük çocukların zihinsel gelişimlerine uygun oyunlar, çizgi filmler sadece anne ve babaları yanlarındayken kısa süreli olarak izletilmelidir.

5-6 yaş arası çocuklar bilgisayarı tek başına kullanmak ister

5-6 yaş arası çocuklar ise, bilgisayarın başında tek başına vakit geçirmek ister. Bu dönemde çocuk bilgisayar kullanırken anne ve babanın yanında olması yeterlidir. Çocuğun ne yaptığını anne ve baba mutlaka görmelidir. Çocuk dış dünyayı merak eder ve yeni şeyler öğrenmek ister. Bu merakın giderilmesi anne ve babanın sunacağı imkanlarla olabilir. Yaşına uygun olmayan bilgiler çocuk için bilgi kirliliği olacaktır. 5 ile 8 yaş arasındaki çocuklar için internet kullanımı haftada en fazla 3 gün, 1 saat olmalıdır. Ayrıca çocuğun bilgisayarı çok iyi kullanıyor olması çocuğun çok zeki olduğunu göstermez.

Çocuğun odasında bilgisayar olmamalı

Çocuğun odasında bilgisayar bulundurmak oldukça risklidir. Çocuğun odasında bilgisayar bulundurmak; aile içinde izolasyonu sağlar, paylaşmayı azaltır ve çocuğun sanal dünyada kendine farklı bir dünya yaratması için zemin hazırlanmış olur. Bu sebeple bilgisayarın ailenin ortak kullanım alanında kontrollü olarak kullanılması gerekir.

Yaşı büyük çocuklara dikkat

Büyük çocuklar için haftanın kaç günü, kaç saat bilgisayarı kullanması gerektiğinin çocukla birlikte planlanması; çocuğun iç denetim ve kontrol duygusunu oluşturur. Dikkat edilmesi gereken nokta; anne ve babanın çocuklarına internetten farklı, ilgi çekebilecek seçenekler sunmasıdır. Yaşı büyük çocuklar bilgisayar ve interneti ailelerinden uzaklaşma aracı olarak kullanmaya başlıyor ise, bu durum aile içi iletişimde ciddi sorunlar olduğunun işaretidir.

İnterneti yasaklamak çözüm değil

Çocuğun bilgisayar ve internet ile tanışması anne ve babasının denetiminde olmalıdır. Bilgisayarın odasında olmaması, kullanım süresinin kısıtlı olması, bilgisayarı kullandığında anne-babanın yanında olması, güvenlik için şifre konulması, oynayacağı oyunların birlikte seçilmesi gerekir. Günümüzde interneti kullanmayan birey yoktur. İnterneti yasaklamak çocuğu hem anne ve babasından uzaklaştırır hem de yalan söylemesine teşvik eder. İnternetten öğrenilen bilgiler okulda ve sosyal hayatta doğru kullanıldığında çocuk için yararlı olur. Bilgisayar başında fazla vakit geçirmek, çocuğu asosyalliğe iter. Bu nedenle çocuk için farklı seçenekler yaratılmalıdır. Çocukla vakit geçirilmeli, konuşulmalı, paylaşım içinde olunmalıdır. Çocuklar duygusal, sosyal ve bilişsel tatmini ve güven hissini, sanal dünya yerine ailesinden sağlamalıdır.

Yanlış internet kullanımı, aile ve sosyal ilişkilerde sorun yaratır

Çocukların yanlış ve fazla internet kullanımı, aile ve sosyal ilişkilerinde sorun yaratır. Zamanının çoğunu bilgisayarda geçiren çocuklarda derslere karşı ilgide azalma, dikkat, konsantrasyon ve motivasyon eksikliği, dil gelişimlerinde gerileme görülür. Küçük yaşlardan itibaren kontrolsüz internet kullanımı çocukta bağımlılık yaratır. Yaşına uygun olmayan sitelere girmek çocuğun kafasını karıştıracağı gibi, çocuğu şiddet ve cinsel içerikli programlara alıştırır. Anne ve baba kontrolü olmadan kullanılan internet çocuğa sınırsızlık yaşatır. İnterneti kendi kontrolünde kullanan çocuklar yabancı kişilerle iletişime geçebilir. İçki, alkol ve uyuşturucu gibi özendirici sitelere girebilir. Bu istenmeyen kullanım modelleri çocuğun kişilik gelişimini olumsuz etkiler.


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.