ERCP Yöntemi

Safra salgısının ve pankreas sıvısının barsak kanalına ulaşmasını engelleyen her türlü hastalıkta ERCP ile tanı konulup tedavi sağlanabilir.
ERCP Yöntemi

17 Ocak 2023, Salı | Gastroenteroloji

ERCP NEDİR?

ERCP yöntemi safra kanalı, karaciğer, safra kesesi ve pankreasta oluşan hastalıkların tedavisinde uygulanan, endoskopla 12 parmak bağırsağına açılan ağızdan girilerek yapılan tedavi yöntemidir. Karaciğerin ürettiği safra, safra kanalı ile, pankreasın ürettiği pankreas sıvısı ise pankreas kanalı aracılığıyla oniki parmak barsağında “papilla vateri‘’ olarak adlandırılan noktada birleşip barsak boşluğuna dökülür. Bunun amacı alınan gıdaların bu sıvılarla karıştırılıp sindirilmesidir.

ERCP NASIL UYGULANIR?

ERCP işlemi, 12 saatlik açlık sonrası, hasta sol yan pozisyonda uyutularak videoendoskopi ve röntgen cihazı kullanarak, konusunda deneyimli gastroenteroloji uzmanı, anestezi uzmanı, hemşire ve röntgen teknisyenin de bulunduğu bir ekiple gerçekleştirilir.  

ERCP, yandan görüşlü duodenoskop denilen fleksibl endoskop aracılığıyla ağızdan girilip yemek borusu ve mide geçilerek oniki parmak barsağında papilla vateriye ulaşılarak gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında papilla vateri deliğinden özel kateterlerle papilla vateriden girilerek, giriş işlemi videoendoskop; karaciğer dışı ve pankreas kanalı görüntüleri ise röntgen cihazının ekranından izlenerek koordineli bir şekilde yetişmiş hemşire ve röntgen teknisyeniyle gerçekleştirilir.

ERCP HANGİ HASTALIKLARDA TEŞHİS, HANGİLERİNDE TEDAVİ AMAÇLI KULLANILIR?

Papilla vateri darlığı ve ameliyat şansını kaybetmiş, kanseri safra kanalında olan safra taşları ve çamurları, safra kanalı kanseri, safra kanalında paraziter hastalıkları, safra kanalının ameliyat sonrası darlıkları ve ameliyat sonrası karın boşluğuna olan safra sızıntısı, pankreas tümörlerinin safra kanalına basısı, pankreas kanalı tıkanıklıklarına neden olan kanser ve taşları gibi birçok hastalık teşhisi konulabilir. 

Bu işlem sırasında özel ERCP kateteri, sfinkterotom denilen koter bağlantılı kesici telli kateter, taş çıkarma işlemi için balon ve basket kateterler ve darlıkları genişletme amaçlı geçici veya kalıcı plastik ve metalik stentler kullanılır.  İşleme bağlı olarak papilla vateri kesilirken nadiren kanama ve barsak duvarında delinme olabilir. Ayrıca kotere bağlı veya pankreas kanalına giren kateter ve kontras maddelerin neden olduğu pankreatit tablosu gelişebilir.

ERCP işlemi ile tanısı konulup tedavi edilecek hastalıklar en kolay bu yöntemle tedavi edilip, eğer komplikasyon gelişmez ise genellikle işlem günü veya ertesi gün hasta taburcu edilip eve gönderilir.

Hastanemizde ERCP işlemi Gastroenteroloji Uzmanı, Prof. Dr. H. Mehmet Sökmen tarafından uygulanmaktadır.

 


Gastroenteroloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.