Fatih Portakal'ın Kalemi'nden Central'da Check-up Deneyimi

Her Şeyin Başı Sağlık
Fatih Portakal'ın Kalemi'nden Central'da Check-up Deneyimi

24 Haziran 2014, Salı

Her Şeyin Başı Sağlık...
 
 
Yine geldi o ay. Yine geldi o ayın üçüncü haftası.
 
Portakal ailesi olarak Armağan ve ben, 4 yıldır, Mayıs ayının 3'üncü haftasında Central Hospital'a uğruyoruz. Nedeni; ikimizin de bedenlerine baktırmak.
 
Dışarıdan sağlıklı görünsek de, hissiyatımız sıhhatli olduğumuza işaret etse de, tenimiz altında neler olup bittiğini tam olarak bilemiyoruz. Biz, 'Aslında tam ne oluyor?'u öğrenmek ve bilmek için gidiyoruz Central'a...
 
Yıldan yıla eskiyen bedenlerimiz dinleniyor, siyah beyaz fotoğraflanıyor içimiz. Kalbimizin iniş ve çıkışlarına bakılıyor, kanlarımızın temizlik düzeyi inceleniyor. Hepsi, Allah'ın bize verdiği bedenimizi, daha iyi koruyabilmek, daha kaliteli bir yaşam sürebilmek için....
Ailecek tüm amacımız bu...
 
Artık dile pelesenk oldu: 'Check-up' deniyor buna. Yılda bir kez yaptırmakta fayda var. Bunu ben değil, hekimler söylüyor. Tabi ülke şartları düşünüldüğünde her bir yurttaşın yaptırması mümkün gözükmüyor. Çünkü, fiyatlar bazı bütçeleri çok aşıyor veya kimi bütçeleri zorluyor.
Ama sizler de biliyorsunuz, sağlık her şey... Mutlu olmamızın kaynağı. Huzurlu, soru işaretsiz bir yaşam sürmenin yegane seçeneği.
 
'Beden bakım zamanı' yaklaştığında, randevular alındığında ve o gün gelip, hastaneye adım attığınızda kafanızda hep sağlığınız var. Acaba kanda bir şey çıkar mı? Ultrasonda istenmedik şekiller görülür mü? Röntgenin sonucu ne çıkacak? Kalp iyi mi kötü mü? Aileden gelen kalıtsal bazı rahatsızlıkların belirtileri olabiliyor mu? Hekimler raporları nasıl yorumlayacak.
 
Her adım gerçekleşirken aklınızda olanlar hep bu ve benzer sorular. Ta ki, son adrese gidip sonuç sizinle paylaşılana kadar. Ancak birkaç saatlik süreçte yaşananlar da önemli; size refakat eden çalışanlar ki, biz her seferinde Sevgili Sevilay ile işin uzmanlarını ve hekimleri dolaşıyoruz, o yüzden çok şanslıyız. Her tetkikin yapıldığı yerde 'doktor hasta' veya 'hemşire hasta' ilişkisiyle birlikte nezaket, yakınlık ve samimiyeti de hissediyorsunuz. Bu da gerek hasta, gerek kontrol için gelen bizleri fazlasıyla olumlu etkiliyor.
 
İnanıyorum ki, bu sağlık kurumunu tercih eden sizler de benzer hizmeti alıyorsunuz. Aklınızdan şu da olsaydı veya biraz daha hasta psikolojisini anlayan çalışanlarla muhatap olsaydım cümlesi geçmiyor. Çünkü rahatsız edici bir olumsuzluk yaşamıyorsunuz. Tabi ki, her hastanın veya hasta yakınının en üst seviyede mutlu olması mümkün değil, bekleyemezsiniz de...
 
Central Hospital'da uygulanan hizmet verimliliği ve sağlık kalitesi tebessüm ettiren düzeyde.
 
Huzurlu olduğumuz an ise doktorun 'Çok önemli bir şeyiniz yok! Şunlara dikkat etmelisiniz.' sözünün sonrasında hissettiğimiz rahatlık. Ohh be, diyoruz o zaman... İyi ki geldik, yaptırdık beden muayenesini, diye düşünüyoruz. Bize ödünç verilen vücudumuza haksızlık etmemenin verdiği keyifli sorumlulukla Central'dan ayrılıyoruz.
 
Armağan ve ben biliyoruz ki, bir sonraki buluşmaya kadar bedenimizle ilgili bazı şeyleri bilip öğrendiğimizden dolayı aklımız da, içimiz de daha rahat olacak. Çünkü sağlığınızın durumunu bilmek ve sağlıklı olmak her şeyin başı...
 
Herkese sağlıklı günler diliyorum...
Sevgilerimle...
 
Fatih PORTAKAL


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.