Gözünüzün Işığını Söndürmeyin

Sigaranın kalp-damar hastalıkları ve birçok kanser tipiyle olan bağlantısı toplumda yaygın olarak bilinmektedir. Ama çoğu insan farkında olmasa da sigara içicileri körlükle sonuçlanabilecek göz hastalıklarıyla karşı karşıyadırlar.
Gözünüzün Işığını Söndürmeyin

13 Ekim 2020, Salı | Göz Hastalıkları

Yapılan araştırmalarda yaşa bağlı maküla dejeneransı(sarı nokta hastalığı), katarakt, şaşılık gibi göz hastalıkları oluşma riskinin sigara kullananlarda daha fazla olduğu görülmüştür. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki görme kaybının en sık sebeplerinden olan yaşa bağlı maküla dejeneransı, halk arasında bilinen adıyla sarı nokta hastalığının sigara ile olan bağlantısı bir çok çalışmada ortaya çıkarılmıştır.

Retinada merkezi ve keskin görmeyi sağlayan sarı noktada harabiyete yol açan hastalık görmede azalma, cisimler ve çizgilerde eğilme-dalgalanma-bükülme, göz önünde lekeler-karanlık alanlar görme gibi sorunlara yol açar. Kalıtımsal olabilen hastalığa yol açan genler yapılan araştırmalarda bulunmuştur. Sigaranın ,ailesinde kalıtımsal geçiş bulunan kişilerde sarı leke hastalığı görülme riskini, hiç içmeyenlere göre 3 kat daha fazla artırdığı yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılmıştır. Özellikle 80 yaş üstü sigara içen kadınlarda bu oran 5,5 kata kadar çıkmaktadır.

Hastalığın önlenmesi ve tedavisi hakkında yapılan araştırmalarda  'iyi beslenme' ve sigarayı bırakmanın oluşma riskini azalttığı ve ilerlemesini yavaşlattığı görülmüştür. İyi Beslenme tavsiyeleri olarak bol miktarda değişik renklerde meyve ve sebze tüketmek ,  yemeklerde tam tahıllı gıdalar tüketmek, değişik kaynaklardan günlük yüksek kaliteli protein almak, günlük dengeli yağ almak-işlenmiş yağları ve omega-6 yı azaltıp omega-3 içeren yağları artırmak- gibi önerilmektedir. Sigarayı bırakmak ileri yaşlarda ve aşamalarda bile olsa sarı nokta hastalığının gidişatını değiştirebilmektedir.

Göz merceğinin saydamlığını yitirmesi olarak tanımlayabileceğimiz katarakt dünyada önlenebilir körlük nedenlerinin başında gelmektedir. Araştırmalarda sigara kullanımının belli katarakt tiplerinin gelişimini 2 kat daha artırdığı görülmüştür. Özellikle genç yaşlarda başlayıp günde 1 paketin üstünde sigara içenlerde risk artmaktadır.

Göz içi iltihaplanması olarak bilinen ,ciddi görme kaybı yapabilen, üveit hastalığında da sigara içmenin riski 2,2 kat artırdığı ve tedaviye cevabı etkileyebildiği görülmüştür.

Sağlam bireylerde ve özellikle de göz kuruluğu hastalığı olanlarda göz yüzeyinde tahrişe neden olarak batma,yanma, yabancı cisim hissini artırmaktadır.

Gebelikte sigara kullanımı bebekte şaşılığıya yol açabileceği gibi prematüre-erken  doğuma yol açarak prematüre retinopatisi dediğimiz ciddi görme problemlerine yol açabilecek hastalıklara da sebeibyet vermektedir. Sigarayı bırakmak için hiç bir zaman geç değildir. Kendi sağlığınız için , ailenizin sağlığı için, kaliteli bir yaşam sürmek için sigarayı bir an önce bırakın. Bu konuda sağlık kurumlarından ücretsiz profesyonel yardım alabilirsiniz.    


Göz Hastalıkları Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.