Tatil Bitti Şimdi Okul Zamanı

Tatil Bitti Şimdi Okul Zamanı

05 Eylül 2014, Cuma

Öğrenciler tatil döneminde zamanın çok çabuk geçtiğine inanırlar. Güzel bir tatil dönemi geçirildikten sonra aileler ve öğrenciler okul hazırlıkları için hazırlanmaya başlarlar. Bu dönemde ailelerin en büyük görevi çocukları yeni eğitim – öğretim dönemine hazırlamak ve okula gitmek konusunda motive etmektir.

 Aileler Okul Hayatını Çocuklarına Anlatmalıdır

Yeni dönemde çocukları okula yeni başlayan ailelerin tatlı bir telaşları vardır. Evdeki düzenin yeni okula ve yeni sorumluluklara uygun olarak ayarlanması gerekir. Oyun döneminden çıkan yeni okula başlayan çocuklar için uygun ders çalışabileceği oda ve gerekli ortamlar sağlanmalıdır. Yepyeni bir hayat düzenine geçecek olan çocuklara aileleri tarafından önceden okul ve okul hayatı ile ilgili bilgiler verilmelidir. Çocuğun okulla ilgili soracağı sorulara sabırla ve ilgiyle cevap vermek gerekir. Heyecan ve merak içinde olan çocukların yaşadığı duyguları anladığınızı göstermeniz önemlidir. Korku ve tedirginlik yaratacak ifadelerden kaçınılması gerekir.

Özellikle ailelerin çocuklarının okul yaşantısı ile ilgili endişeleri varsa bunları çocuklarına yansıtmadan çözmeleri gerekir. Çocuğu okula yeni başlayan ebeveynlerin çocuklarının neler yaşayacakları ile ilgili yoğun kaygıları vardır. Hatta kaygılarını tavır ve yorumlarıyla çocuklarına hissettirirler. Bu gibi durumlarda ebeveynler fark etmeden çocuğa sık sık karşılaşabileceği olumsuz bilgiler ve yorumlar anlatırlar. Kaygı bulaşıcıdır ve ebeveynlerin yüksek kaygı düzeyi çocuklarında da tedirginlik ve korku yaratır. Ev içindeki bu kaygılı ve güvensiz ortam okula yeni başlayan çocuk için ciddi bir tehdit unsurudur. Ebeveynlerin kendi korkuları çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakmamalıdır.

Ödev ve Serbest Zaman Planı Çocukla Birlikte Yapılmalıdır

Okulun başlamasıyla öğrencilerin eski düzenli hayata geçmeleri biraz zaman alabilir. Önceden yapılan hazırlıklara rağmen okulun ilk günlerinde öğrencilerde sabah uyanmaya, okula gitmeye ve ders çalışmaya karşı isteksizlik görülmesi oldukça normaldir. Bu noktada anne ve babaların çocukları yeni düzene alıştırmaya çalışırken tatilin gevşek sınırlarından vazgeçip okul hayatının sıkı ve kesin sınırlarına geçiş yapmaları gerekmektedir. Ailelerin çocukları ile birlikte uyku ve yemek düzenini, ders çalışma saatlerini yeniden planlamaları gerekir. Kendisine sorulmadan ve fikri alınmadan yapılan bütün programlar çocukta değersizlik ve yetersizlik hissi yaratabilir. Bu nedenle okuldan eve gelince ne kadar serbest vaktinin olduğu, ne zaman ödev yapmaya / ders çalışmaya başlayacağı, ne zaman yemek yeneceği ve saat kaçta yatacağı hakkında açık ve kesin şekilde konuşulmalıdır.

Çocuğunuza Hep Destek Tam Destek Olun

Çocuğunuzun rehavete kapılmamasını sağlamak için olumsuz eleştirilerden uzak durmalısınız. Yeni dönemin yenilikler getireceğini, çocuğunuzun yaşayacağı olumlu ya da olumsuz her durumda onun yanında olacağınızı hissettirmeniz önemlidir. Sizin desteğiniz çocuğunuzun okula ve başarıya olan motivasyonunu arttırır.

Okulların açılması bütün öğrenciler için heyecan ve tedirginlik kaynağıdır. Okul başarısı düşük olan öğrenciler bu olumsuz duyguları daha yoğun yaşar. Bu gibi durumlarda bu öğrencileri ürkütmekten veya telaşlandırmaktan kaçınmalı, tavsiye verirken hassas davranmalısınız. Yeni dönem için somut ve ulaşılması kolay hedefler belirlemek adım adım gelişmeyi ve ilerlemeyi kolaylaştıracaktır. Bu değerlendirme ve planlamalar çocuğunuz için değil çocuğunuzla beraber çocuğunuzun kapasitesine uygun olarak yapılmalıdır.


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.