Zayıflama Sonrası Estetik Uygulamalar

Zayıflama Sonrası Estetik Uygulamalar

14 Mart 2018, Çarşamba | Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Obezite, çağımızın en büyük hastalıklarından biri olarak gösterilmektedir. Tüm dünyada hem beslenme alışkanlıklarının değişmesi hem de gıda üretiminin değişmesi nedeniyle obezite büyük bir sorun halini almıştır. Bu mücadeleyi profesyonel yardım alarak, diyetisyen eşliğinde sağlıklı bir şekilde yapanlar olduğu gibi kulaktan dolma yanlış bilgilerle uygulayanlar da azınsanmayacak kadar çoktur.

 

Kilo sonrası neden estetik ameliyata ihtiyaç duyulur

Diyet denemelerine rağmen başarılı sonuç alamayan ve vücut kitle indeksleri belirli değerleri aşmış kişilere genel cerrahi tarafından mide hacminin daraltıldığı bariatric (obezite) ameliyatları uygulanmaktadır. Tüm bunların neticesinde, özellikle diyetisyen eşliğinde ve egzersizle combine edilmemiş diyetlerin sonucunda ya da bariatric cerrahi sonrası, kısa sürede çok yüksek miktarda kilo kaybına bağlı deri gevşemekte, vücutta sarkma ve deformiteler gelişmektedir. Gençlerde deri elastikiyeti daha iyi olduğu için nispeten daha az deformasyon görülürken, doğum yapmışlarda ve ileri yaştakilerde daha fazla deri deformiteleri olur.

 

Hangi bölgelerde sarkmalar görülür

Kilo sonrası deformitelerin en sık izlendiği bölgeler, karın, bel çevresi ve kalça göğüslerde  sarkma, sırtta katlanma, yüz ve boyunda sarkma, kollarda gevşeme ve bacak derisinde özellikle de iç taraftaki sarkmalar

Hastanın durumuna göre değişmekle beraber nadiren tek, çoğunlukla birden fazla seri operasyonlarla vücut şekillendirme yapılmaktadır. Operasyonlarda deformiteleri düzeltme amacıyla bu alanlardan fazlalık dokular çıkarılarak gerdirme ve sıkılaştırma işlemleri uygulanmaktadır.

 

Estetik uygulamalar nasıl yapılır?

İlk etapta karın, bel, kalça bölgesi ele alınmaktadır. Eğer belde ve kalçada çok sarkma yoksa sadece karın germe yeterli olmakta, ancak sarkmalar belirginse karın germe ameliyatı arkaya doğru uzatılmakta ve hastanın bel çevresinde 360 derecelik çepeçevre bir kesi yapılmaktadır. Karın ve bel çevresindeki fazlalık dokunun vücuttan uzaklaştırıldığı, poponun yükseldiği, yanlardaki yığılmaların düzeldiği bir işlem yapılmış olmaktadır.

İkinci sırada meme, sırt ve kol yer almaktadır. Memeler de gelişen sarkmalarına çoğu zaman memelerin içi çok boşalması da eşlik edeceği için hem meme dikleştirme hem de meme implantı uygulanmaktadır. Bu işlem esnasında yapılacak cerrahi kesi genellikle meme başı ve meme başından meme altına uzanan lollipop görüntüsünde bir kesidir. Sırt bölgesindeki bollukları almak için ise mayo içinde kalacak şekilde kesiler yapılarak cilt fazlası çıkartılmaktadır. Kol sarkmalarının giderilmesi  için dirsekten koltuk altına uzanan çizgi şeklinde bir kesi ile cilt fazlası çıkarılmaktadır.

Bacak iç yanlarında oluşan sarkmalar kesinin kasık bölgesinden yapıldığı ve izlerin kasık bölgesine gizlendiği ayrı bir müdahale gerektirmektedir. Bacak germe işleminde fazla deri bacak içine doğru gerdirilmekte fakat bu yeterli olmazsa bacak iç yanından aşağıya uzanan dik bir kesi de operasyona eklenebilmektedir. Yüz ve boyun için ise, yüz germe ameliyatı yapılmaktadır. Eğer gerekirse yüze yağ enjeksiyonları ile yumuşak doku kaybı da giderilmektedir.

 

Ameliyat sonrası dönem

Operasyonların aralarının 3-6 ay kadar olması önerilmektedir. Yapılacak ameliyata göre operasyon sonrasında bir takım hareket kısıtlamaları getirilmekte ve korseler verilmektedir. Hasta ameliyatlar sonrası 1-3 gün arası hastanede kaldıktan 1 hafta sonra normal yaşamına geri dönebilmektedir. Genelde 3 hafta sonra hafif, 6 hafta sonra ağır spora izin verilmektedir. İzler başta uzun ve belirgin olmakta, ancak zamanla daha az görünür hale gelmektedir. Doğru bir planlama ile başlanan vücut şekillendirme cerrahisi sonrasında hastalar zayıflama, sarkmış vücut görünümlerinden, zayıf ve dinamik vücut görünümüne rahatlıkla kavuşabilmektedir.


Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.