15. Hafta Hamilelik ( Gebelik )

15. Hafta Hamilelik ( Gebelik )

BEBEK

Bebeğinizin saçları bu hafta sonundan itibaren görünmeye başlar. Şeffaf olan cildinde kılcal damarlar belirginleşmektedir. Lanugo tüyleri adı verilen ince  tüyler bebeğinizin bütün vücudunda görülür. Bebeğin cildini amniyon sıvısından korumak için oluşan bu tüyler, doğumdan önce veya sonra kendiliğinden yok olurlar.

Bebeğinizin sindirim sisteminin bir parçası olan ağız gelişimi devam etmektedir ve bebeğiniz anne karnında parmağını emiyor olabilir J. 15. Hafta, aynı zamanda bebeğinizin kemik ve kas gelişiminin hızlanacağı bir dönemdir. Bebeğinizin yüz hareketlerini ultrasonda görebilirsiniz.

Ölçümler:  Bebeğiniz yaklaşık olarak 50 ile 70 gram arasında bir ağırlığa sahip ve boyu  10 - 11 cm uzunluğundadır.Bu dönemde küçük bir greyfurt büyüklüğündedir ve elinizi karnınıza koyduğunuzda hissedebilirsiniz.

ANNE

Anne karnındaki bebeğiniz parmaklarını emmeye erken dönemde başlar, tekme atıyor da olabilir, ancak henüz siz hissedemezsiniz.

15. haftasında olan gebeler, genellikle kendilerini enerji dolu hissettiklerini ifade ederler. Bir çok gebelik bulgusunun yok olduğu ve enerjinin arttığı bu dönemin tadını çıkarın ve bol bol yürüyüş yapın.

Anne adaylarının bu dönemde vücudunda, el-ayak bileklerinde şişlikler görülebilir. Bu normal bir durumdur, vücudunuzda dolaşan kanın miktarının artması ve bebekle birlikte büyüyen rahmin pelvik damarlar üzerine baskı yapmasından dolayı oluşmuştur. Hafif egzersizleri ayakları kalp seviyesinden yukarıya kaldırarak istirahat etmek ve bol su içmek, ödem yani şişlik şikayetlerinizi azaltacaktır.

Bebeğinizin saçlarını büyüten hormonlar, sizin saçlarınızın dökülmesine ya da kalınlaşmasına yol açabilir. Her anne adayının karın büyüklüğü aynı olmayabilir, bebeğin boyu ve kilosu, annenin doğum hikayesine göre değişmektedir.

 

* Adınız Soyadınız : * Arkadaşınızın Adı Soyadı :
* Mail Adresiniz : * Arkadaşınızın Mail Adresi :
Mesajınız
loading

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.