Buradasınız:

Bedemcik

Bedemcik

Bademcikler ağız içinde boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokulardır.

* Adınız Soyadınız : * Arkadaşınızın Adı Soyadı :
* Mail Adresiniz : * Arkadaşınızın Mail Adresi :
Mesajınız
loading

Bademcik nedir?

Bademcikler  ağız içinde boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokulardır.. Bunlar vücudun savunma sisteminin bir parçasıdırlar. Bademcikler üst solunum yollarından giren mikropları tanıyarak, vücudu savunmaya hazırlar.

Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcik iltihapları antikor üretimi normal işlevinde olmadığı takdirde bademciklerin mikroplara yenik düşmesi neticesinde şişmesiyle oluşur.

Bademcikler Neden Şişer?

Bademcikler, kişiden kişiye tükürükle ve yakın temasla bulaşan mikroplar nedeniyle şişer. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Ateş, yutkunma güçlüğü, yutkunurken ağrı gibi eşlik eden belirtiler de bulunur. Soğuk bir şey içilmesi, sağlıklı bir insanda herhangi bir bademcik sorununa yol açmazken, müzmin bademcik sorunu olan ya da bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda yerel direnç düşüklüğü nedeniyle hastalığa neden olabilir. Stres bademciği şişirmez, ancak direnç düşüklüğüne yol açarak kolay hastalanmaya zemin hazırlayabilir.

Bademcik iltihabı ile orta kulak iltihabı arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Bademciklerin ve Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Ayrıca kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik boyutta problemlere yol açarlar. Buda hastalarda  orta kulak iltihabına bağlı olarak  işitme kayıpları, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun akıntıları gözlenmektedir. Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri ortodontik bozukluklar, yüz gelişiminde bozukluklar ve konuşma bozukluğuna yol açabilmektedir.

Bademcik iltihabı ile romatizma ve kalp hastalıkları arasında  nasıl bir bağlantı vardır?

Bademcik iltihabı, eklem romatizması ve kalp romatizması olarak bilinen önemli hastalıklara yol açabilir. Kalabalıkortamlarda, bu mikrop hızla yayılabilir. 5-15 yaşları arasında daha çok görülen romatizmal kalp hastalığı, çoğunlukla eklemlerde ilk belirtilerini verir. Diz, dirsek, ayak bileği gibi eklemlerde şiddetli ağrı, şişlik, ısı artışı, kızarıklık gibi belirtiler varsa, romatizmal kalp hastalığından şüphelenilmelidir. Kalp kapaklarında tutulmanın ortaya çıkması, ileri yaşlarda ölümle sonuçlanabilecek kalp rahatsızlığına neden olabilir

Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir?

-         Sık tekrarlayan boğaz ağrılarında

-         Boğaz ağrısına bağlı olarak sürekli ateşlenmelerde

-         Bademcikler Beslenme ve solunuma engel oluyorsa

-         Bademcikler Uykuda soluksuz kalkmaya neden oluyorsa

Bademcik Ameliyatı sırasında neler olur?

Bademcik ameliyatında hastaya genel anestezi verilir.

Hastanın ameliyathane gitmesi ve ameliyat bitip tekrar odaya alınması 1- 1.5 saat sürer.

Doktorlarımız bademcikleri bulundukları yerden bazı kesiler yaparak çıkartacak ve kanamayı durduracaktır.

Bazı vakalarda solunum güçlüğü ve kanama belirtisiolabilir. Ve tekrar ameliyathane alınabilir. Endişelenicek bir durum değildir.

Ameliyat sonrası ne zaman taburcu olunur?

Genellikle hastanede toplam kalış süresi 5 – 10 saattir. Yeterli sıvı alamayan hastalar hastanede1 gece daha kalabilir.YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.