Buradasınız:

Fibromiyalji

Fibromiyalji

Toplumun %2 'sinde görülen 35-60 yaşındaki kadınların hastalığı diyebileceğimiz, Dünya Sağlık Örgütü'nün 1992 tarifleyip tanıdığı bir hastalıktır. Fibromiyalji (FM) genellikle kendilerinden ve çevrelerinden beklentisi fazla olan kişilerde görülür.

* Adınız Soyadınız : * Arkadaşınızın Adı Soyadı :
* Mail Adresiniz : * Arkadaşınızın Mail Adresi :
Mesajınız
loading
Toplumun %2 'sinde görülen 35-60 yaşındaki kadınların hastalığı diyebileceğimiz, Dünya Sağlık Örgütü'nün 1992 tarifleyip tanıdığı bir hastalıktır. Fibromiyalji (FM) genellikle kendilerinden ve çevrelerinden beklentisi fazla olan kişilerde görülür.

Yapılan tüm tetkiklerde hastalığa özgü objektif bir bulgu yok gibidir. Bu nedenle hastalar, kendisinde ciddi (kanser gibi) bir hastalığın olduğuna bu durumun kendisinden saklandığını düşünerek doktor doktor dolaşırlar. Ona yardımcı olacak yerin, fizik tedavi psikiyatri ortak çalışma ekseni olduğunu geç öğrenirler. Bunu doğal sonucu olarak yaşam kalitesinin bozulması ve iş gücü kaybıdır. Tanı ve tedavi maliyeti de ciddi hastalıkların çok üzerine çıkar. Özel sigorta şirketlerinin bu hastalığı tanımada soğuk davranmalarının sebebi de budur.

Yakınmalar

Hastanın çok fazla ve değişik branşları ilgilendiren şikayetleri vardır. Bu şikayetler soğukta, nemli havalarda, yorulduğunda fizik ve psikolojik travmalar artarda kuru ve sıcak havalarda, tatilde zevkli aktivitelerde azalır. Bu hastalar cerrahi girişim dahil normal populasyonda görülen oranın çok üstünde müdahaleye maruz kalmaktadırlar.

Ağrı

Hastaların %100 'ünün birçok yerinde, %65 'inde ise her yerinde “ağrım var” şikayeti dikkat çeker. Fibromiyalji eklem dışı romatizmalar grubuna giren ve ağırlıklı olarak boyun, omuz, sırt, bel ve kalça çevresinde, eklem dışı, yumuşak dokularda yanıcı, delici, kemirici tarzda ağrı yapar. Hastanın değişik bölgelerinde 18 ağrılı-hassas noktası vardır.

Uyku Bozukluğu

Hastaların %80 'inde görülür. Kalitesiz huzursuz uyku, derin uykuya dalamama sabaha kadar yatakta dönme, huzursuz bacak hareketleri sabah uykusuz, yorgun halsiz uyanma şeklindedir.

Yorgunluk – Halsizlik

Hastaların %85 'inde vardır. Sabah yorgun kalkar akşam yorgun halsiz isteksiz yatar. Ufak bir aktivite de bile bitkinlik bezginlik hisseder. Kısacası hasta her zaman kendini yorgun ve güçsüz hisseder.

Şişlik Hissi

Hastaların %50 'sinde, muayenede objektif bulgu tespit edilmemesine karşın, ellerinde, vücudunda şişlik hisseder. Sabahları ellerde tutukluk hissi (%75) ve karıncalanma uyuşma hissi (%65) vardır.

Psikolojik Bozukluklar

Hastalarda depresif ruh hali (%25-30), bunaltı-anksiyete (%50) ve duygu yüklenmesi görülür.
Baş Ağrısı

Hastaların %50'sinde gerilim veya migren tarzı baş ağrısı vardır.

İrritabl Bağırsak Hastalığı

Hastaların %60'sında aşırı gaz, karın ağrısı, şişlik hissi kabızlık ve zaman zaman sebepsiz diyare yakınmaları olur.

İrritabl Mesane Sendromu

Hastaların %15'inde sık idrar gitme, yanma sızı, retropapik karın ağrısı görülmesine karşın, idrar tetkiklerinde ve ürolojik muayenesinde bulgu yoktur.

Tanı

Tanı, klinik olarak konur. Kan idrar ve röntgen bulguları normaldir. Hastanın muayenesinde Amerika Romatizma Derneğinin (ACR) belirlediği 18 noktadan en az 11 tanesinde hassasiyet bulunması ve bu şikayetlerin en az 3 aydır var olması tanıyı koymak için yeterlidir. Bunun dışında muayene ile belirlenen cilt, cilt altı dokunun parmaklar arasında sıkılması ile hassasiyet, Dermografizim denen hassas noktalara yapılan basınç sonrası o bölgede oluşan kızarıklık da tanıya yardımcı olur.

Tedavi

Fibromiyaljili hastalar, kendilerini ne yakınlarına ne de doktorlarına anlatamadıklarını düşünen, hastalık hastası damgası yiyen şansız hastalardır. Bu hastaların tedavilerine yaklaşım multidisipliner olmalıdır. Tedavi de amaç; ağrıyı gidermek, uykuyu düzenli hale getirmek, hastayı tekrar topluma kazandırmaktır. Hastalığın tedavisinde uygulanan başlıca yöntemler şunlardır;

1. Eğitim : Hastaya hastalığı tüm yönleriyle öğretilmelidir. Sakatlık, şekil bozukluğu yapmayacağı, ölümcül olmadığı ve uzun süreceğini anlatmak gerekir. Hastalığın bilincine varmayan, rehabilitasyonuna kendisi aktif olarak katılmayan kişilerde, tedavinin başarı şansı çok düşer. Bu gerçeği yakınlarının da bilmesi gerekir. Hastanın işinden ve sosyal hayatından kopmaması tedaviyi kolaylaştırır.
2. İlaç Tedavisi : Ağrıyı kesip normal uyku düzenine girmeye yardım eden, düşük dozlu depresyon ilaçlarından fayda sağlanabilir. Diğer basit aneljezikler ve romatizmal ilaçlardan da geçici ve yetersiz yarar sağlanabilir.
3. Egzersiz : Araştırmalar egzersizin FM'den kaynaklanan ağrı, halsizlik, uyku bozukluğuna çok iyi geldiğini göstermektedir. Bu amaçla yürüme, yüzme, bisiklet ve kardiyovasküler form antremanları verilmektedir. Yoğun halsizlik, depresif ağrılar içindeyken egzersize başlayarak bunu en az 1 yıl sürdürebilme iradesini gösteren hastalar iyileşmeyi başarmışlardır. Ne yazık ki hastaların büyük bir çoğunluğu (%90) bu iradeyi gösteremedikleri için şikayetleri de geçmemektedirler.
4. Yerel Isı,Masaj,Ultrason,Tens Uygulamaları ve Germe Gibi Rehabilitasyon Tedavileri : Bu uygulamaların ve tedavilerin yararı, çok önem verdiğimiz egzersizlerin daha kolay ve başarı ile yapılması sağlar.
5. Psikolojik Tedavi : Depresyon, stres gibi psikolojik dengesi iyi olmayan hastalarda psikiyatrik yardım alınmalıdır.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.