Buradasınız:

Mamografi

Mamografi

Doç Dr. Rafet Yiğitbaşı Anlatımıyla Bir Tarama Testi Olarak Mamografi

* Adınız Soyadınız : * Arkadaşınızın Adı Soyadı :
* Mail Adresiniz : * Arkadaşınızın Mail Adresi :
Mesajınız
loading

Bir Tarama Testi Olarak Mamografi

Mamografi, 40 yaşın üstündeki yakınmasız kadınlarda tarama  amacıyla ve 35 yaşın üzerindeki  özellikle memede kitle saptanan tüm kadınlarda kitlenin yerinin ve niteliklerinin belirlenmesi amacıyla yardımcı bir tanı testi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Günümüzde tarama amaçlı mamografinin kadınlara 40 yaşında başlanması , 50 yaşına kadar 2 yılda bir , daha sonra yılda bir uygulaması önerilmektedir.

Bununla beraber meme kanseri açısından hiçbir risk faktörü bulunmayan , hiçbir şikayeti olmayan ve yıllık yapılması önerilen meme  muayenesi normal bulunan kadınlara da belli aralıklarla meme kanseri tarama testi olarak mamografi önerilmektedir.

Dikkatli bir doktor muyenesi ile birlikte mamografi normal olarak rapor edildiğinde , gerçekten bir sorun olmama ihtimali %90 lara varmakta, bu da mamografinin ne kadar etkili bir tarama testi olduğunu göstermektedir.


Misafir Yorumları

Merhabalar değerli central hospital yönetimi. Sağlık Bakanlığınca size bebek dostu hastane belgesini boşuna vermemiş. 07.12.2015 tarihinde 2. evladım Defne İnci AYDOĞAN hastanenizde dünyaya gözlerini açtı. Baştan sona tüm kontrolü elinde bulunduran başta doktorumuz Cengizhan Kolata’ya minnettarım. Konuya hakimiyeti, bilgi ve tecrübesi kibar ve sıcak kanlı tavrıyla bizi çok rahatlattı.  Ayrıca bütün ekip çok tecrübeli ve bilgililer. Herkes nerde ne yapması gerektiğini biliyor ve sabaha karşı 5' te bile güler yüzle karşılandım. İyi ki varsınız central hospital ve ekibi. Mustafa AYDOĞAN

2016 yılında bir sürü doktora muayene oldum. Yarım rahim tanısı konuldu ve doktorların hepsi de hamile kalman çok zor hadi hamile kaldın diyelim kesinlikle erken doğum ve düşük olur dediler. Hep ağlayarak çıktım odalarından. En son tesadüfen Dr. Cengizhan Kolata’ ya muayeneye gittim. Daha ilk muayene de o kadar iyimser ve moral verici konuştu ve anlattı ki bir sonraki ay hamile kaldım. Hamileliğim boyunca da hep kendinden emindi hep güven vericiydi. Erken doğum düşük olur demis olmalarına rağmen Cengizhan bey sayesinde çok rahat bir hamilelik geçirdim. 37. Haftaya kadar da işime devam ettim. 37+5 'te de bebeğimi sağlıkla kucağıma aldım. Ne sezeryanın hemen ardından ne de daha sonrasında hiç bir ağrım şikayetim de olmadı. Çocuğunun olması mucize demişlerdi ama Cengizhan bey benim mucizem oldu. Şu an bebeğim kucağımdaysa sebebi odur. Ona çok teşekkür ediyorum.

Nurgül İNCE KOÇ

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.