Tıbbi Laboratuvar

Central Hospital laboratuvarı 7/24 hizmet veren bir ünitedir. Laboratuvarımızda deneyimli biyokimya ve mikrobiyoloji uzman hekimlerinden oluşan profesyonel ekibimiz ve ileri düzey analiz cihazlarımız ile hastalarımıza ve klinisyenlerimize hizmet vermekteyiz. Çoğu laboratuvarlarda olduğu gibi, hastanemizde çalışılmayan testler hizmet alımı yoluyla gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvarımız, iç kalite kontrol testlerinin yanısıra, Sağlık Bakanlığı tarafından tanınan bir dış kalite kontrol laboratuvarı olan LABPT tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Yapılan dış kalite kontrol denetimlerinde laboratuvar sonuçlarımız, uluslararası düzeyde güvenilir bulunmuştur.

 

 

Klinik Biyokimya

Klinik biyokimya, hastalıkların tanısı, benzerlerinin birbirlerinden ayırdedilmesi ve hastalık sürecinin incelenmesi açısından vücudun çeşitli sıvılarını, salgılarının ve doku örneklerinin moleküler yapı düzeyinde analizlerinin yapildığı bir bilim dalıdır. Bir başka deyişle tıbba ve klinik incelemelere özgün laboratuvar bilimidir. Klinikte hastalık tanısını koyabilmek için eldeki verilerle biyokimyasal analiz sonuçlarının bir bütünlük içerisinde olması gereklidir. Klinik biyokimyada elde edilen negatif ya da pozitif sonuçlar hastalık tanısına destek, yol gösterici ya da öncü olabilirler. Klinik bulgularla biyokimyasal analiz bulguları birbirlerini tamamlamanın ötesinde bir olay olarak bütünleşmişlerdir. Tek başlarına hastalık tanısında yeterli olamazlar. Klinik biyokimyanın hastalıkların tanısındaki tamamlayıcı rolünün yanı sıra koruyucu hekimlik bakımından da büyük önemi vardır. Kişilerin hastalık belirtileri ortaya çıkmadan da klinik biyokimyasal açıdan incelemeye alınmaları sonucunda elde edilen parametreler ileride ortaya çıkma eğilimi olan hastalıkların önceden saptanmasına ve gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olur.

Klinik Mikrobiyoloji:

Klinik mikrobiyoloji, hastalık yapan ve tespit edilmiş olan mikroorganizmalarla ilgilenmektedir. Bu mikroorganizmalar sıklıkla görülen hastalıklarda sık bulunanlar olabileceği gibi, hayvanlardan bulaşan zoonozlar, gıdalardan bulaşanlar ve doğada yaygın olarak bulunarak fırsatçı patojen özellik gösteren mikroorganizmalar olabilir. Klinik Mikrobiyoloji içinde hastalık etmenleri incelenirken bakteriler, virüsler, mantarlar birlikte bulunabileceği için her birisinin ayrı ayrı düşünülüp incelenmesi gerekir. Klinik Mikrobiyoloji öncelikle bakterileri incelemektedir. Bu incelemede bakterilerin genel özellikleri, laboratuvar tanı yöntemleri ve sonuçları, oluşturduğu hastalıklar, epidemiyoloji, korunma, tedavi ve tanımlanması için kullanılan besiyerleri gibi ana başlıklarla bilgi verilmektedir. Kültür, antibiyogram, spermiyogram ve periferik yayma testleri mikrobiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

 

labpt12.png 

 

 

 

 

 

Laboratuvar sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız...

 

 

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.