Anesteziyoloji

Anesteziyoloji

Hasta Kontrollü Analjezi / Ağrı Kesici (HKA) Cihazı

Burada hastaya verilen bir buton ile ağrısı arttığı zaman kendisi ağrı kesiciyi doğrudan alma şansına sahiptir. Bu cihaz ile hasta ağrısını kendisi kontrol etmekte, ilacını gerektiği anda zaman kaybetmeden kendisi almaktadır.

Ne Kadar Güvenli?

Bu cihaz anestezi uzmanı tarafından programlanmakta ve hedeflenen dozun üstüne çıkılması yine bu program sayesinde engellenmektedir. Bu nedenle butona istediğiniz kadar güvenle basabilirsiniz.  Program size zarar gelmeyecek şekilde ayarlanmaktadır.

Düğmeye Bastıktan Sonra Ağrı Ne Zaman Geçer?

Damar içine verilince hemen, bölgesel verilince 10 -15 dakika içinde ağrı hafifler. Özellikle öksürme, yürüme gibi aktivite öncesi düğmeye basmanız size rahatlık sağlar.

Ağrı Geçmezse?

Önemli olan ağrı en üst seviyeye çıkmadan butona basmaktır. Cihazın amacı verilen ilaçta sürekli belli bir kan düzeyi sağlamaktır. Tamamen ağrısızlık damar içi verilen ilaçlarla zordur, ancak ağrının tolere edilebilir bir düzeye inmesi sağlanmalıdır. Eğer ağrı belli bir seviyeye inmiyorsa yardım isteyiniz. Hiçbir şekilde cihaz üzerindeki düğmelerle oynamayınız. Bölgesel yöntemler bu konuda daha etkindir.

Ağrı Tedavisi Uzun Sürer mi?

Cerrahi sonrası ağrı tedavisi iyileşmeniz için gerekli faktörlerden bir tanesidir. Yataktan çıkabilmeniz ve yürüyebilmenizi sağlar. Yürürken cihazı yanınızdan ayırmayınız. Ameliyat sonrası ağrıları genellikle 24 saat sonra hafifler. Bazılarında ise 72 saate kadar uzayabilir. Bu nedenle PCA cihazını en fazla 3 gün tutulur. Özel durumlarda bu, kontrollü olarak uzatılabilir.

Kullanılan İlaçlar

Genellikle damardan opioid ilaçlar kullanılır. Epidural yoldan ise lokal anestezik–opioid karışımı kullanılır.

Takip

Ameliyat sonrası dönemde hastayı yakından izleme görevi hemşireye aittir. Bu nedenle HKA uygulaması doktor tarafından önerilen ilaç ve program doğrultusunda hemşire tarafından izlenir. Ağrı takibi sırasındaki olumsuzluklar hemşire tarafından doktora bildirilir.

Anesteziyoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya info@centralhospital.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.