Beyin ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve Sinir Cerrahisi

Fıtıklarda En Sık Görülen Belirti ve Bulgular

Kol veya bacak ağrısı: Fıtık bel bölgesinde ise, genellikle kalça bölgesinde, uyluk ve baldırda yoğun ağrı hissedilir.  Ayrıca ayak kısmında da ağrı görülebilir. Eğer fıtık boyunda ise, ağrı genellikle omuz ve kolda yoğun olarak görülecektir. Öksürük, hapşırık veya belirli pozisyonlarda bu ağrı kol ya da bacağa yayılabilir.
Uyuşma ya da karıncalanma: Fıtık problemi olan kişiler genellikle ilgili sinirlerin geçtiği organlarda karıncalanma ve uyuşma deneyimi tariflemektedirler.
Güçsüzlük: İlgili sinirlerin etkilediği kaslar, zayıflama eğilimindedir. Bu durum bir maddeyi kaldırma veya tutma yeteneğinizi bozabilir.

Risk faktörleri arasında;
Kilo:  Fazla kilo, arka alt disklerde ekstra strese neden olur.
Meslek:  Fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan kişilerde sırt sorunları açısından daha büyük bir risk vardır. Tekrarlanan kaldırma hareketi, çekme-itme, yanlara doğru eğilme ve bükülme hareketleri, fıtıklaşmış bir disk riskini artırabilir.
Genetik yatkınlık:  Bazı insanlar, disk hernisine (fıtığa) kalıtımsal olarak daha yatkın olabilirler.

Testler ve Tanısal İşlemler:
Doktorunuzun yapacağı fiziksel muayenenin yanında nörolojik muayeneler;

  • Refleksler
  • Kas gücü
  • Yürüme yeteneği
  • Hafif dokunuşları veya titreşimi hissetme yeteneğinizi ölçmeye yönelik olacaktır.


Görüntüleme testleri:
Röntgen:  Direkt röntgen fıtıklaşmış diskleri tespit edemez, ancak sırt ağrısına neden olabilecek enfeksiyon, tümör, omurga sorunları ya da kemik kırıkları gibi durumları ekarte etmek için yapılabilir.
Bilgisayarlı tomografi (BT):  Bilgisayarlı Tomografi, birçok farklı yönden gelen X-ışınlarının seri halinde alınması ve daha sonra omurga ve çevresindeki yapıların kesitsel görüntülerini oluşturmak için birleştirilmesidir.
Manyetik rezonans görüntüleme (MRI):  Radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan vücudun iç yapılarının görüntülerini oluşturmak için kullanılır. Bu test fıtıklaşmış diskin konumunu teyit etmek ve hangi sinirlerin etkilendiğini görmek için kullanılabilir.
Myelogram:  Spinal sıvı içine bir boya enjekte edilir ve sonra da röntgen çekilir. Bu test birden fazla bel fıtığı ya da başka koşullar nedeniyle oluşan spinal kord veya sinirler üzerindeki baskıyı gösterebilir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.