Check Up

Check Up

Check Up, Sağlık Tarama Testleri Nedir?

Sağlıklı kişilerin geleceğe yönelik sağlık risklerini belirleyerek, erken tanı ile  hastalığı  baştan teşhis etmeye yönelik yapılan muayene, laboratuvar ve tarama yöntemlerinin araştırmalarına check up denir. Kişinin bir şikayeti varsa ona yönelik olarak uzman hekim muayenesi ve laboratuvar araştırmaları check up değildir.

Check Up Kimlere Yapılır?

Her yaş grubunda ve cinsiyetteki kişiler için yapılacak check up programları vardır. Anne karnındaki bebekte oluşabilecek risklerde dahi erken tanı araştırmaları yapılabilmektedir.

25 – 30 yaşına kadar sağlıklı olduğumuz düşünülmekle birlikte bu yaşlarda da ailesel risk faktörlerine göre faklı check up programları uygulanabilmektedir.

Check Up ile Tüm Hastalıklar Teşhis Edilebilir Mi?

Check up ile teşhis edilemeyecek hastalık yoktur. Ancak insan ve biyolojik canlı çevre sözkonusu olduğundan check up sırasında çok yeni gelişmekte olan bazı sorunlara tanı konamayabilir. Bu durum oldukça seyrek görülmektedir.

Check Up Hangi Testlerden Oluşur?

Kişinin dahiliye muayenesi yapıldıktan sonra uygulanacak check up programı doktor tarafından belirlenerek check up yaptırmak isteyen kişilere bilgisi verilir.

Standart bir check up’ta kan sayımı, tam idrar tahlili, kan şekeri, kolesterol, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, elektrokardiyografi, karın ultrasonu bulunur.

40-50 yaş grubunda Ultrason, akciğer grafisi, mamografi, smear, dışkıda gizli kan,  erkeklerde prostat taramasına yönelik testler, 50 yaş üstünde kolonoskopi yapılır. Ayrıca ailesel yatkınlık yada belli bir risk varsa ona yönelik farklı testlerde yapılabilir.

Check Up’a Başvurmak İçin Ne Yapmalıyım?

Check up yaptırmaya karar veren kişilerin, hangi sağlık kuruluşunda check up yaptırmak istenirse istensin öncelikle telefon veya sağlık kuruluşuna başvuru ile check up danışmanları ile görüşmesi önerilmektedir. Hasta danışmanlarının vereceği bilgiler doğrultusunda tüm check up doktor muayeneleri, testler ve görüntüleme yöntemleri randevuya dönüştürülerek planlanmakta ve kişi belirlenen tarihte davet edilerek check up işlemlerine başlanmaktadır.

Ne Sıklıkla Check Up Yaptırmalıyım?

Rutin olarak yılda bir kez check up yaptırmak yeterlidir. Eğer kişide daha önceden bir risk saptanmış ise ilgili uzmanın önerdiği sıklıkta hastaya yönelik testler tekrarlanmalıdır.

Check Up Fiyatları

Check up programlarında standart ve kapsamlı olarak taramalar yapılmakta, kanser tarama ve görüntüleme yöntemleri de kullanılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki hastalandıktan sonra kişinin yapacağı sağlık giderleri, harcayacağı zaman, emek ve kalıcı mağduriyetler göz önüne alındığında check up fiyatları oldukça ekonomik kalmaktadır.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.