Endoskopi

Mide ve bağırsaklar hayatın farklı zamanlarında birçok sağlık sorununa yol açabilir. Midedeki asidin yemek borusuna kaçıp tahrişe yol açtığı reflü hastalığı, asid ve Helikobacter Pylori isimli bakterinin birlikte sebep olduğu peptik ülser ve gastrit, kolit adını verdiğimiz bazen mikroplarla bazen de kendiliğinden gelişen bağırsak iltihapları ve ayrıca mide ve bağırsaklarda gelişen habis hastalıklar ilk akla gelenlerdir.

Sindirim sitemi hastalıklarında teşhiste ve hatta bazı durumlarda tedavide endoskopik yöntemler çok önemli rol oynar. Endoskopi içine bakmak anlamına gelir. Gastroskopi ile ağızdan itibaren yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı incelenir. Kolonoskopi ile de anüsten itibaren  kalın bağırsağın tamamı ve ince bağırsak son kısmı tetkik edilir.

Bu işlemler sırasında ucuna ileri teknoloji ürünü bir kamera yerleştirilmiş esnek bir tüp yani endoskop kullanılır. Endoskopi sırasında şüpheli dokulardan patolojik tetkik için örnek alınabilir veya polipler tamamen çıkartılabilir. Polipler sindirim sisteminde özellikle de kalın bağırsaklarda gelişen kanserlerin büyük çoğunluğunun başlangıç lezyonudur ancak kansere dönüşmeden önce genellikle bir şikayete yol açmazlar.  Poliplerin en kolay bulunma yolu da endoskopi (kolonoskopi, gastroskopi) ile yapılan incelemedir.

Endoskopik incelemeler sırasında hastalar genellikle bir rahatsızlık hissetmezler çünkü tetkik sırasında sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.