Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavide Kullanılan Yöntemler

Hastanemiz fizik tedavi kliniğinde en yeni teknoloji ile donatılmış elektroterapi aletleri ile muayene ve tedavi imkanı sağlamaktadır.

Kesikli Kompresyon (Vazotrain, Vazoflow, Flowpulse)

Bu cihazlar atardamar toplardamar ve lenf dolaşım bozukluğuna bağlı hastalıkların modern tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Kol ve bacaklara, 6 bölmeli bir manşon yardımıyla, ayarlanabilen sistemli bir basınç uygular. Basınç uygulamada kademeli sistem: doku katmanları ve damarlar üzerinde etki yaparak damar tıkanıklığını açar, damar içi kan ve lenf akışı artar. Böylece doku metabolizmasında ve gaz değişiminde kalıcı bir iyileşme sağlanır. Şişlikler azalır, ödem çözülür, dokulara daha fazla kan gider, eklem ve dokularda iyileşme hızlanır.

Ultrasound

Yüksek frekanslı ses dalgalarının doku içinde ısı enerjisine dönüşmesi ile etkili olur. Eklem kapsülü ve ligamentlerde seçici ısıtma yaparak kasların gevşemesini ağrının azalmasını sağlar 10-15 cm derine inen en iyi ısıtma vasıtası olduğu için :
-Damarlarda genişleme yaparak enflamasyonun ve ödemin çözülmesinde önemli rol oynar.
-Tendinit, kalsifiye bursit, eklem sertlikleri yeni oluşan artrozik gelişmelerin önlenmesini sağlar. 3 ile 10 dakika uygulanır. Sıcak Paketler (hot pack) İçine silikat jel doldurulmuş su sızdırmaz kumaş torbalardır. Etkisini daha çok deri ve deri altını ısıtarak gösterir. Ağrıyı azaltarak ve kasları gevşeterek eklem hareket açıklığını arttırmada kullanılır. Vazodilatasyon etkisiyle dokularda kan akışını yükselterek kas, bağ ve tendonların elasisitesini arttırır. Uygulama 10-30 dakika arasındadır.

Soğuk Paketler ( Cold Pack )

İçine silikat jeli doldurulmuş plastik torbalardır. Soğuk uygulama tedavisi ile eklem ve çevre doku ısısı düşer. Bunun sonucunda: 1-Sinir ileti hızı yavaşlar ağrı duyumu azalır. 2- Damarların daralmasını sağlar bu da enflamasyonu azaltır. Eklemin şiş sıcak olduğu akut devrelerinde günde 2-3 kez 10-15 dakika uygulanır

Infraruj ( Kızılötesi )

Kızıl ötesi ısınlar , ağrıyı azaltmak , yüzeyel ısı artısı ve kas gevsemesini sağlamak amacıyla kullanılır. Uygulama süresi 10 – 15 dakikadır. Tens En yaygın ve en önemli elektrikle ağrı geçirme yöntemidir. Genellikle ağrılı bölge üzerine yerleştirilen elektrodlar yardımıyla uygulanır. Değişik akım kombinasyonu ve etkiye sahip 5 çeşit akım şekli vardır. Vakumlu veya vakumsuz uygulanabilir. Yaygın olarak postravmatik ağrı, zona ağrısı, bel ve boyun ağrıları, siyatik, bel ve boyun fıtığı ağrıları kireçlenme ve romatizma ağrırlı gibi akut ve kronik ağrıların giderilmesinde kullanılır. Ağrı dışında spazm çözmede, kulak çınlamalarında, deri ülserlerinin hızlı bir şekilde iyileştirilmesinde kulanılır. Ayrıca mikromasaj ve kas çalıştırıcı olarak ta kullanılır.

Traksiyon

Yumuşak dokuları germek eklem aralıklarını genişletmek için uygulanan çekme tekniğidir. Cihaz; çekme kilosunu, süresini, hızını sürekli veya kesikli çekim yapılmasını elektronik olarak sağlar. Uygulama hasta yatar veya oturur pozisyonda yapılabilir.

Kısa Dalga Diatermi

Çok yüksek frekanslı akımlarla elektromanyetik alan oluşturan ve bu saha içine alınan hasta bölgelerini tedavi eden bir derin ısıtıcı cihazdır. Her türlü dokudan geçerek etkisini gösterir. Su içeriği fazla olan dokular (kas gibi) daha fazla ısınır. Ağrılı kas ve eklem sertliklerinde kireçlenmelerde kullanılır.
Tedavi süresi hastaya göre değişir genelde 20 dakikadır.

Parafin

Erime derecesi 50-55 C derece olan parafin ile mineral yağ karışımından oluşur. Isı kaynağına direk temas etmeyen özel kazanlarda eritilerek kullanılır. El ve ayak eklemleri için kazan içine el veya ayak birkaç kez peş peşe daldırılarak uygulanır. Kazan içine daldırılması uygun olmayan bölgelere fırça ile sürülür.
Yüzeyel ısı etkisi yanı sıra özellikle küçük eklemleri egsersiz ve eklem çalışmaları açısından çok uygun hale getirir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.