Genel Cerrahi

Genel Cerrahi

Barsak Tıkanıkları (İleus)

karinagrisi.png

İleus nedir?
Bağırsak lümeninin içten veya dıştan kısmi ya da tam olarak engele uğraması ile oluşan mekanik bağırsak tıkanmaları, genel cerrahi kliniklerinin aciline başvuran hastaların %10-20’sini oluşturur. Barsak tıkanmalarında, barsak içi kapsamının ileriye doğru gidişi bozulmuştur, distale doğru geçişte bir engellenme veya yavaşlama olabileceği  gibi tam olarak durmuş da olabilir. Bu olay barsak lümenini tıkayan bir nedene bağlı ise mekanik tipte intestinal obstruksiyon vardır. Gelişmiş ülkelerde, ince barsak obstruksiyonlarının % 75-80'ini elektif cerrahi insidansındaki yüksekliğe bağlı olarak, daha önce geçirilmiş cerrahiye bağlı gelişen adhezyonlar oluşturur.

Bir zamanlar en sık neden olarak sayılan strangüle herniler, geri kalmış ülkelerde hala ilk sıralarda olmasına rağmen % 8 gibi bir yer tutarlar. Bunlar; adhezyonlar, kapalı loop, strangülasyon, herni, ve dıştan bası yapan oluşumlar. (Karsinoid tümörler, lenfoma, peritoneal karsinomatosis, apendisit ve divertikülit gibi) Lümen içi nedenler; adenokarsinom, Crohn hastalığı, tüberküloz, radyasyon enteropatisi, intramural kanama ve intussepsiyondur. Barsak içi nedenlerde bezoarlar ve safra taşı paralitik ileusu sayılabilir.

Mekanik ince barsak tipi obstruksiyonlarda ortaya çıkış sırası ve şiddeti obstruksiyonun türü, seviyesi ve derecesine göre değişen dört belirti  vardır. Bunlar; karın ağrısı, kusma, abdominal distansiyon ve gaz-gayta çıkaramama  belirtileridir.

Mekanik kalın barsak tipi obstruksiyonların en sık nedenini ise yaklaşık % 60 oranında sigmoid kolonda görülen kolon karsinomu oluşturur. Mekanik barsak tıkanmalarında tıkayıcı olay barsak lümenini tam olarak veya tam olmayan şekilde tıkayabilir ve ona göre isim alır. Barsak tıkanmalarının belirtileri karın ağrısı, gaz ve dışkının  çıkarılamaması ve abdominal distansiyondur. Kusma ve diyare gibi belirtiler de bulunabilir.

Genel Cerrahi doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.