Genel Cerrahi

Genel Cerrahi

Kasık (İnguinal) Fıtıkları (Hernileri)

Tüm fıtıkların yaklaşık % 75’i kasık bölgesinde görülür. Kasık fıtıklarının % 90’ı erkeklerde görülür. Direkt, indirekt ve uyluk olmak üzere üç tipte olur. Direkt fıtık karın duvarının zayıflamasına bağlı olarak fıtığın dışarı doğru çıkmasına verilen isimdir. İndirekt fıtık ise testisler ile birlikte torbaya kadar uzanan bir fıtık şeklidir. Uyluk fıtık sıklıkla kadınlarda görülmektedir. Kasığın hemen altında şişlik görülür. Sıkışma ve boğulma riskleri yüksektir.

Fıtık Nasıl Oluşur?
Fıtık, karındaki kasların zayıflaması veya yırtılması sonucu gelişen vücut dışına doğru oluşan şişliklerdir. Bu şişlikler karın zarının karın duvarından dışarı çıkması nedeniyle oluşan keseleşmelerdir. Bu kesenin içerisine bağırsakların ve karın içi organların girmesi sonucunda bu organların işlevlerinde bozulmalara neden olur. Ağır işlerde çalışmak ve aşırı yük kaldırmak, akciğer hastalıkları gibi hastalıklarda uzun süre devam eden öksürük, şiddetli kabızlık veya prostat büyümeleri sonucu süregelen ıkınma gibi karın içi basıncı artıran nedenlerle kaslar zorlanarak zayıflayıp fıtığa neden olmaktadır. Fıtıklar ağrıya neden olduğu gibi, boğulma ve sıkışma sonucunda ya da içerisindeki bağırsakların zarar görmesi gibi nedenlerle, acil ameliyat gerektirebilir. Fıtık doğuştan olabilir veya sonradan gelişebilir. Zaman içerisinde geçmez ve kendiliğinden yok olmaz.

Fıtığa Neden Olan Kolaylaştırıcı Sebepler Nelerdir?

 • Ailesinde fıtık öyküsü bulunanlar.
 • Ağır işlerde çalışmak ve ağır yük kaldırmak.
 • Obesite bulunan kişiler. 
 • Kronik akciğer hastalığı (astım, bronşit, vb.) nedeniyle uzun süren öksürük.
 • Dışkılama veya idrar yapma için aşırı ve uzun süre ıkınmak. 
 • Kollajen bağ dokusu hastalıkları.
 • Geçirilmiş karın ameliyat bölgeleri.

Kasık fıtığı belirtileri nelerdir?

 • Fıtık olan bölgede şişlik,
 • Uzun süre öksürmekle, ağır yükler kaldırmakla, ıkınmakla, uzun süre oturmak veya ayakta kalmakla ağrı hissedilir. Uyluk bölgesinden bacağa doğru yayılan ağrı olabilir.
 • Bulantı, 
 • Kusma,
 • Gaz ve dışkı çıkarma bozuklukları,
 • Fıtık olan bölgede kızarıklık. Fıtık kesesine giren karın içi organların sıkışması sonucunda canlılığını yitirmesinin göstergesi olabilir. Bu tablo acilen doktora başvurma zorunluluğu anlamına gelir.

Fıtık Tanısı Nasıl Konulur?
Fıtığın tanısında Genel Cerrahi muayenesi önemlidir. Küçük fıtıklarda ve muayene bulgularının net olmadığı hastalarda yardımcı görüntüleme yöntemleri olan karın röntgeni, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR kullanılır.

Fıtığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Tek etkin tedavi yöntemi kasık fıtığı ameliyatı ile onarımdır. Yıllar içerisinde çok farklı cerrahi teknikler uygulanmış olup, artık standart kabul gören yöntemler belirlenmiştir. Günümüzde kasık fıtığı ameliyatı iki yöntemle yapılmaktadır. Birincisi kasık fıtığının olduğu kasık bölgesine dışarıdan yapılan bir kesi ile gerçekleştirilen açık veya klasik olarak adlandırabileceğimiz yöntemdir. İkinci yöntem ise son teknolojik yeniliklere paralel olarak geliştirilen laparoskopik (kapalı) fıtık onarımı yöntemidir.

Genel Cerrahi doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.