Göğüs Hastalıkları ve Alerji

Göğüs Hastalıkları ve Alerji

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir?

Alerjik rinit, burun mukozasında alerjik nedenli bir iltihaplanmadır ve genetik geçişli alerjik hastalıkların en sık görülenlerinden biridir. Alerjenlerin solunum yoluna yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması sonucu oluşur. Alerjik rinit çoğunlukla alerjik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Hastalık, küçük yaşlarda oluşabileceği gibi, ileri yaşlarda da görülebilir. Özellikle hastanın rahatını ve yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen bir hastalıktır.

Belirtileri nelerdir?
Alerjik rinitin en belirgin bulguları: burun akıntısı-tıkanıklık, sık tekrarlayan kriz şeklinde olan hapşırıklardır. 
Alerjik rinite neden olan ajanlar  ev tozları, polenler, hayvan tüyleri, küf mantarları , gıdalar, ilaçlar en önemli etkenlerdir .

Küf mantarları da polenler gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ev içi ve ev dışında bulunabilen küf mantarları; en çok ev içi bitkilerine, nemli bölümlere ve banyoya yerleşirler. Renkli ve kokulu çiçekler de az da olsa alerjiye sebep olabilir.

Alerjik rinit, hayatı tehdit eden ağır bir hastalık olmasa da, kişi için son derece rahatsız edici olabilir, kişinin yaşam kalitesini etkiler.  Alerjik rinit ayrıca göz nezlesi, sinüzit veya astım ile birlikte de görülebilir.

Ofis çalışanlarını ne şekilde etkilemektedir? Ofis ortamı ve iş yaşamının koşulları alerjik rinit tetikleyici midir?

Günümüzde alerjik vakaların sıklığı ve görülme zamanları küresel ısınma sebebiyle artış gösteriyor. Özellikle insanların açık alanlar yerine plaza ve ofis benzeri yerlerde çalışmaya başlamaları bu durumu oluşturan olumsuz etkenlerden biri. Açık hava ortamından kalabalık ve kapalı mekanlara girilmesi ve bu mekanlardaki akarların sayısının artması alerjik rinit hastalığını da tetikliyor. Bunun haricinde dışarıda karşılaşılan egzoz ve hava kirliliği de her geçen gün daha fazla insanın alerjik belirtiler yaşamasına sebep oluyor.

İş yerindeyken alerjik rinit geçiren bir kişi ne yapmalıdır? Pratik öneriler mevcut mudur?

İş yerinde uygulanacak bazı kurallar alerjik rinit yaşayan bir hastanın hayatını kolaylaştırabilir. Örneğin ofiste çok gerekmediği takdirde klima kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması gerekiyorsa da polen filtreli klimalar tercih edilmelidir. Bu filtreler sık aralıklarla düzenli olarak temizletilmelidir. Böylece dışarıdan gelecek olan tozlar önlenebilir.

Aynı durum araba içerisinde ve evde de geçerlidir. Ayrıca ofis ortamı havalandırılırken belli zamanlarda havalandırma yapılmalı ve ortamda sigara içilmemelidir. Ofisin temizliği de son derece önemlidir. Çalışma masası, raflı dolap gibi benzeri yerlerin tozu düzenli olarak alınmalıdır. Ofis içerisinde peluş malzemesinden yapılan herhangi bir ürün veya süs eşyası bulundurulmamalıdır. Bitki ve çiçeklerde alerjik riniti tetikler, bu sebeple ofis içinde olmamasına özen gösterilmelidir. Rüzgarlı havalarda sabah saatleri polenler daha yoğun olacağından ofis camları çok fazla açık tutulmamalıdır.

Alerjik rinitten nasıl korunmalıdır?

İlk ve en önemli aşama alerjik rinite neden olan etkenlerden uzak durmaktır. Çevresel faktörler çok yaygın olduğundan korunma işlemi de kolay olmaz ancak bazı önlemler alınarak durum hafifletilebilir.

Alerjik rinitten korunabilmek için öncelikle, toz ve dumanın yoğun olduğu alan ve mekanlardan uzak durulmalıdır. Özellikle polenlerin artış gösterdiği mevsimlerde olabildiğince açık alanlarda bulunmamak gerekir. Eğer kişi alerjenlere karşı çok hassas ise dışarı çıkarken maske takabilir. Ayrıca bulunulan ortamın ısı ve nem ayarı da çok önemlidir. Ev veya ofis ortamında odayı nemli tutabilmek için buharlı oda nemlendiricilerinden kullanılabilir. Ancak nemlendirici yüzünden mantar ürememesine dikkat edilmelidir.

Çok fazla akar barınabileceği için evde halı, kilim, battaniye tarzı eşyalar bulundurulmamalıdır. Alerjiye sebep olacağından evcil hayvan da beslenmemelidir. Nevresim ve giyilen kıyafetler sık sık sıcak su ile yıkanmalıdır. Kullanılan yorgan, örtü ve yastık gibi eşyalar kuş tüyünden yapılmış ise mutlaka sentetik maddeden yapılanlarla değiştirilmelidir.
Ev bitkileri ve çiçekleri yoğun şekilde küf barındığından etrafa yayılarak alerjilere neden olabilir. Mümkün olduğunca ev ve ofis ortamında az sayıda bitki ve çiçek tutulmalıdır. Dengeli beslenilmeli, az karbonhidratlı yiyecekler tüketilmeli ve sigara içilmemelidir. Vitamin eksikliğinin olup olmadığından da emin olunmalıdır.

Alerjik rinit hastası olan veya alerjik yakınmaları  olan kişiler öncelikle uzman hekimler tarafından değerlendirilerek alerjienlerin tespit edilerek buna yönelik spesifik tedavisi yapılması önerilir. İlaçler düzenli olarak kulanılmalıdır. Polen alerjisi olan kişiler alerji mevsimi başlamadan iki hafta önce doktor kontrolünde ilaç başlaması uygundur.

Göğüs Hastalıkları ve Alerji doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.