Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

(OCT) Optik Koherens Göz Tomografisi Tanı ve Teşhisi

 

Göz Tomografisi (OCT) Nedir?

Göz hastalıklarının tedavisinde bir devrim OCT (optik koherens tomografi); biyolojik doku katmanlarını, mikron düzeyinde yüksek çözünürlükte tomografik kesitler alarak görüntüleyen bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Dokulara gönderilen ve farklı doku katmanlarından geri yansıyan kızılötesi ışığın (infrared) yansıma gecikme zamanını ve şiddetini ölçerek, dokuların yüksek çözünürlükte (5 mikronluk kesit) görüntülenmesini sağlar.

 

Göz tomografisi ile hangi hastalıkların teşhisi konulabilir?

Göz hastalıklarında, en sık kullanımı retina tabakaları ve sinir lifi ölçümü olmak üzere, gözün tüm katmanlarının bu yöntemle mikron ölçekte yüksek çözünürlüklü kesitsel görüntüleri elde edilebilir. Böylece kornea, iris ve açının görüntülenmesi, optik sinir başı ve sarı nokta (maküla) yapısının incelenmesi, retina ve sinir lifi kalınlıklarının ölçümü yapılabilir.

 

OCT Tomografi Hastaya Zarar Vermez

Hastaya herhangi bir girişim yapılmayan (non invazif) bir test olup çekimi çok kolaydır. Hastaya ilaç verilmeden, damla damlatılmadan, ağrısız bir şekilde çok kısa sürede bu tetkik yapılabilir. OCT cihazı X ve radyasyon ışınları ve içermez. Cihaz çekimde ışık kullandığı için de hastaya bir zararı bulunmaz.

 

Hangi hastalıklarda göz tomografisi (OCT) kullanılır?

Glokom, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (maküla dejeneransı), diyabetik maküla ödemi, diyabetik retinopati, SSR (santral seröz retinopati), epiretinal membran, maküla deliği gibi birçok hastalığın tanısı ve takibinde çok önemli bir yere sahiptir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

OCT (Göz tomografi) cihazı Göz polikliniğinde hizmet vermektedir.  

Göz Hastalıkları doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.