Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Göz Bölümünde kullanılan Tanı ve Tedavi Yönetemleri

1.Görme Alanı Testi
Gözün tam karşısındaki sabit bir noktaya bakarken, bu noktanın çevresinde görebildiği alanın tamamı gözün görme alanı içerisine girdiğinden görme alanı olarak adlandırılır. Görme alanına yönelik yapılan testler ile glokom, retina hastalıkları ve nöroftalmolojik hastalıkların teşhisi saptanmaktadır.

2.Flouresceine Anjio
Göze uygulanmakta olan bu anjiografi yöntemi ile retina ve koroid doku hastalıkları saptanmaktadır. Bu yöntem ile göz dibi damarlarının, göz içi ve genel sistemik hastalıklardan ne derece etkilendiği tespit edilebilir.

3.Argon Lazer
Argon lazer gözün özellikle sinir tabakasının problemleri için uygulanmakta olan lazerli bir tedavi yöntemidir.

4.YAG Lazer
Özellikle glokom ve katarakt sonrası gelişen kapsül kesafeti tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

5.SLT Lazer
Selektif Lazer Trabeküloplasti (SLT) açık açılı glokom hastalığında göz içi basıncını düşürmekte kullanılan yeni geliştirilmiş bir lazer tedavi yöntemidir. SLT ile düşük dozda lazer enerjisi tıkalı kanalcıklara gönderilerek pigment (melanin) içeren hücrelerin tahrip edilerek yok olmaları sağlanır. Böylece tıkalı kanalcıklar açılarak göz içinden dışına sıvı akışı normalleştirilir ve göz içi basıncı normal seviyesine düşer. Bu işlem yapılırken kanalcıklar etrafındaki pigment içermeyen hücreler lazer enerjisinden hiçbir zarar görmez. Bunun içinde yan etkisi yok denecek kadar azdır ve birden fazla uygulanabilir. Yapılan araştırmalarda bu tedavinin, hastaların % 80-95’inde göz içi basıncını %25-35 oranında düşürebildiği gösterilmiş, çok düşük komplikasyon oranları bildirilmiştir. Diğer tedavi yöntemlerinden hiçbirine cevap vermeyen glokom hastalarında etkin bir tedavi sağlamaktadır.

6.Pakimetri
Pakimetri, gözün ön kısmındaki kornea adı verilen saydam tabakanın kalınlığının ölçülmesidir. Bu ölçüm özellikle en çok lazer yöntemi gözlükten kurtulmak isteyenler açısından önem arz eder. Bunun dışında tanısal amaçlı olarak da kornea kalınlığının ölçümü yapılabilmektedir.

Göz Hastalıkları doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.