Normal Doğum & Sezaryen Doğum

Normal doğum (NSD) ve sezaryen (SCA) birer doğum şekli olup, kendilerine ait avantaj ve dezavantajları vardır.Doğum şekline karar verirken bunlar göz önüne alınmalı ve doktorun çiftler ile karşılıklı görüşmesiyle karar verilmelidir ve herhangi bir doğum şeklinde ısrarcı olunmamalıdır.

Gebelik takibini yapan doktorun doğum şekli hakkında bir değerlendirme yapabilmesi gebeliğin 36-37 haftasından önce mümkün olmamaktadır. 37. haftada bebek baş gelişi ile geliyorsa, tahtada bebek baş gelişi ile geliyorsa, tahmini doğum ağırlığı 4000 gr’ ın altındaysa, plasenta yukarı çıkmışsa (aşağı yerleşimli değilse) vajinal muayene ile çatı darlığı olmadığı saptanmışsa, anne adayı normal doğum yapmayı istiyorsa ve ruh hali buna izin veriyorsa normal doğum planlanabilir. Bu durumda beklemeye geçilir. Çünkü gebelik 40. haftaya (miada) dek sürebilir ve hatta 10 gün miad aşımı olabilir.

Eğer sezaryan planlı bir şekilde uygulanacaksa genellikle beklenen doğum tarihinden (40.hafta) 10- 14 gün önce gebelik sonlandırılır. Bunun ana nedeni son 10 gün içinde doğum eyleminin başlama riskinin artmasıdır.

Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya info@centralhospital.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.