Kardiyoloji

Kardiyoloji

Kolesterol ve Trigliserid Yüksekliği

Kolesterol hücrenin yapı taşlarından biri olması yanında, vücuda mutlaka gerekli birçok maddenin yapımında da kullanılır. Nasıl şekersiz yani glukozsuz bir hayat mümkün değilse, kolesterolün bulunmadığı bir canlılık da mümkün değildir. Bu itibarla kolesterolün yok olması veya fazla azalması istenmez, ama yükselmesi de istenmez. Tıpkı şeker gibi.

Tıkayıcı Damar Hastalıklarının Önemli Nedenleri Arasında Kolesterol Ve Trigliserid Yüksekliği Bulunmaktadır

Kolesterol ve trigliserid gibi yağ türevleri, normal düzeyde iken vücutta aslında pek çok yararlı işlev görürler. Zararlı olan bunların kendileri değil fazlalıklarıdır. Tıkayıcı damar hastalıklarının tek sebebi elbette kolesterol ve trigliserid yüksekliği değildir. Bunların normal veya düşük olduğu kişilerde de tıkayıcı damar hastalıkları gelişebilmektedir. Ancak şu çok açıktır ki, bu maddelerin kandaki yüksekliği tıkayıcı damar hastalıklarının en önemli sebeplerinden birisidir. Başka sebeplerle oluşmuş damar hastalıklarının bile çok daha ciddi ve saldırgan şekilde ilerlemesine neden olmaktadırlar.

Kolesterol İlaçları Kullanımında Bilimsel Verileri Dikkate Alın

Son zamanlarda kolesterol ilaçlarının faydasız olduğu, kolesterolü düşürmenin bir yararı olmadığı, çünkü kalp krizinin kolesterolü normal olanlarda da oluşabildiği gibi gülünç iddialar ileri sürülmeye başlandı. Hatta kolesterol ve trigliseridin vücut için yararlı olduğu belirtilir oldu. Bunların kanda sıfıra inmeleri gerektiğini savunan zaten yok ki, sorun bunların yüksekliğinde. Aynı mantıkla gidersek vücudun şekere ihtiyacı olduğu için şeker komasına, vücudun suya ihtiyacı olduğu için de akciğer ödemine ve vücutta su birikmesine müdahale etmemek gerekir deme noktasına geliriz.

“Herkes öyle sanıyor amaaa..” diyerek bir şeyler söylemek her zaman iyi rant yapar. Ancak klinik konular benceyle veya ben şöyle sanıyorum demekle açıklanamaz, bizzat uygulamada nasıl netice verdiğine dair araştırma ve ispat gerektirir. TV veya gazetelerde kimin ne dediği veya ne zannettiği önemli değildir. Kolesterolü yüksek on binlerce kişiyi normal kolesterollü kişilerle karşılaştıran ve iki grubu da uzun yıllar izleyip başlarına ne geldiğini takip eden sayısız araştırmanın ne dediği önemlidir.

Kolesterol yüksek ise kolesterol fazlalığının damar sağlığını bozduğu ve bu fazlalığa müdahale etmeyip kendi haline bırakmanın sadece kalp krizini değil felç riskini de artırdığı hususları, bir kere değil, birçok kez çoğunluğu ilaç şirketlerinden bağımsız olan yüzlerce araştırmayla defalarca sorgulandı ve bu tartışma dünyada çoktan bitti! Kolesterolün belli bir seviyenin üzerinde oluşunun zararı dünyanın başka hiçbir yerinde artık tartışılmıyor. Ekrandan insanlara işlerine geldiği için hoş karşılayacakları şeyler söylemek başka, sayısız araştırmanın ortaya koyduğu gerçekler ise çok daha başka şeyler.

Kolesterol ve trigliserid yüksekliğinin tedavisi hakkında, her hasta için geçerli olabilecek tek bir çözüm yolu veya ilaç yoktur. Kolesterolü her yüksek olan ilaç alacak diye de bir kaide yoktur. Öncelikle belirtmem gereken, tedavi önerilerinin veya ilaç tercihinin keyfi değil, çok sayıda ve büyük araştırmalara dayanarak geliştirilen kılavuzlarla belirlenmiş olmasıdır. Hangi noktada diyet ve egzersiz programı verileceği, hangi noktadan itibaren ilaç tercih edileceği, hatta ilaç kullanılacaksa hangi durumda hangi türevin tercih edilmesi gerektiği konuları bilimsel araştırmalara dayanarak ortaya konulmuştur.

Şimdi kolesterol ilaçlarının aslında nadir görülen ama çok abartılan yan etkilerine gelelim. Kolesterol düşürücü ilaçların karaciğeri bozduğu gibi veya kas harabiyeti yaptığı gibi aslı olmayan bilgiler nedeniyle, aslında bu tedaviyi alması gereken çok sayıda hastanın, bazı bilinçsiz yayınların tesirine kapılıp tedaviden uzak kaldığı ve bunun kötü sonuçlarını yaşadığı gözlemlenmiştir. Karaciğere veya böbreklere dokunma ihtimali çok daha fazla olan nice ağrı kesici, vitamin, grip ilacı, antibiyotik gibi ilaçların ve ne içerikte olduğu belirsiz bitkisel kürlerin, protein tozu, vs’nin korkusuzca kullanıldığını üzülerek görmekteyiz. Kolesterol ve trigliserid ilaçlarıyla karaciğerin bozulma veya kas rahatsızlığı gelişme ihtimali çok azdır. Bu çok zayıf ihtimal gerçekleşse dahi doz azaltmak veya başka bir tür ilaca geçmek yoluyla sorun hızla ortadan kaybolmaktadır. Sadece bu çok zayıf ihtimale dayanarak kolesterol ilacını almamak veya çok düşük dozlarda, günaşırı veya tuhaf başka aralıklar vererek kullanmak, bunlardan umulan faydalı etkilerden hastayı mahrum bırakacaktır.

Kardiyoloji doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.