Nöroloji

Nöroloji

Uyku Bozuklukları

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımız açısından oldukça önemli, aktif bir yaşamsal süreçtir. Uyku bozuklukları, kişinin yaşam kalitesini bozabilir, hayatı tehdit eden sağlık sorunlarına, trafik ve mesleki kazalara yol açabilir. Ruhsal durum üzerine etkileri ile depresyona ve sosyal ilişkilerde bozulmalara yol açabilir. Bu nedenle uyku bozuklukları ihmal edilmemesi gereken tedavi edilebilir hastalıklardır.

En Sık Görülen Uyku Bozuklukları Şunlardır;

  • Uykusuzluk (İNSOMNİA) Uykuya Dalma ve Uykuyu Sürdürme Güçlüğü
  • Gündüz Aşırı Uykuluk
  • Horlama ve Uykuda Solunum Bozuklukları (Uyku Apne Sendromu)
  • Huzursuz Bacaklar Sendromu
  • Uykunun Biyolojik Saatinde Kaymalar (JET-LAG)
  • Uykuda Yürüme, Konuşma vs. (Parasomnia)
  • Kabus Bozuklukları
  • Diş Sıkma (BRUKSİZM)

 

Uykusuzluk (insomnia)

Uyku bozuklukları içinde en sık rastanılan grubu oluşturur. Uykuya dalmak ya da sürdürmekte zorluk, günlük yaşamsal stresler, depresyon, kaygı gibi psikolojik sebeplerle olabileceği gibi aşırı fiziksel yorgunluk, ilaç, alkol yada sigara  gibi uyarıcıların kullanımı , solunum, kalp, hazım sistemi sorunları, ağrıya yol açan kronik hastalıklar gibi organik sebeplerle de ortaya çıkabilir. Kişinin uyuduğu ortamın koşullarıda (ışık, gürültü, sıcaklık, yatağın uygun olmaması vs…) kaliteli bir uyku uyuyamama sebepleri arasındadır.

Uykuda Solunum Bozuklukları( Uyku Apne Sendromu)

Horlama, uyku apne sendromunun habercisi olabilir. Horlamaya uyku boyunca ortaya çıkan kısa veya uzun süreli soluk durmaları eşlik ediyorsa kişi uykuya kolayca dalabilmesine ve yeterli süre uyuduğunu düşünmesine rağmen sabah dinlenememiş halde uyanıyor, gün içinde aşırı uykululuk hali, dikkat ve konsantrasyon zorlukları yada karşı koyamadığı uyuklamalar yaşıyorsa uyku apnesinden şüphe edilmelidir. Kalp- damar, solunum sistemi ve metobolizma üzerine etkileri, hayatı tehdit eden sağlık sorunlarına yol açabilmesi ayrıca olası trafik ve iş kazaları riski açısından uyku apnesi önemle sorgulanması gereken tanı ve tedavisi zorunlu hastalıklar arasındadır.

Huzursuz Bacaklar Sendromu

İstirahat halinde , akşam saatlerinde özellikle uyumak üzere yatağa girildiğinde bacaklarda ortaya çıkan huzursuzluk ve harekete zorlanma hali olupuykuya dalmayı zorlaştırabilir. Gece boyunca devam eden periyodik bacak hareketleri nedeniyle hem işinin hem de birlikte uyuduğu eşinin uyku bütünlüğünü bozarak yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkiler yaratan, sık rastlanılan bir uyku bozukluğu türüdür.

Uyku Bozuklukları Nasıl Tedavi edilir?

Soruna yönelik tedavi edilebilen hastalıklardır. Öncelikle uzman hekim tarafından yapılan değerlendirme ile hastadan ve eişnden uyku sürecine dair bilgiler alınır. Labaratuvr tetkikleri yapılabilir. Gerekli durumlarda gece uykusunu gözlemleyebilmek için uyku testi(POLİSOMNOGRAFİ) planlanır.

Uyku ilaçları hekim önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Nöroloji doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.