Üroloji

Üroloji

Ürodinami Ünitesi

Ürodinami; alt üriner sistemin yani mesane ve alt idrar yolunun fonksiyonunun incelenmesi işlemidir. Ürodinaminin amaçları kısaca şöyle özetlenebilir;

  • İdrar kaçırmanın sebeplerini tespit etmek,
  • İdrar kaçırmada tedavi yöntemlerini belirlemek,
  • İdrar kaçırma çeşitlerini  irdelemek,
  • Daha öncesinden idrar kaçırma nedeniyle, idrar borusu veya kadın hastalıklarından ameliyat edilmiş hastalarda idrar yapma bozukluğunun ayrımını yapmak,
  • Mesanede idrar yaptıktan sonra kalan idrar miktarının fazlalığının  nedenlerini araştırmak,
  • Mesane ve rahim sarkması sonucunda ortaya çıkan idrar kaçırmalarının varlığını tespit etmek amacıyladır.

 

Ürodinamik İnceleme

Ürodinamik inceleme her idrar kaçıran hastaya uygulanacak bir yöntem değildir çünkü girişimsel bir testtir. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletlerinde ve Avrupa’da birçok sorgulama formları hazırlanmış, idrar kaçırma mümkün olduğunca objektif hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu sorular hastanın yaşam kalitesine yönelik sorulardır, belirli puanın üzerindeki hastalara ürodinami önerilmektedir.

Ürodinami hastalarının hazırlanmasında ilk dikkat edilecek husus, hastanın idrar yolu enfeksiyonunun bulunmamasıdır. Bunun için öncesinde tüm hastalardan tam idrar tahlili ve kültürü istenmelidir. Ayrıca hastanın kabız olmamasına dikkat edilmeli, aksi takdirde işlem öncesi lavmanla barsaklar boşaltılmalıdır. Hastaya tüm aşamalar anlatılmalı ve rahatlaması sağlanmalıdır.

İşlem jinekolojik pozisyonda uygulanır. Genital bölge iyice temizlendikten sonra çok ince 2 sondanın biri mesaneye, diğeri de makata uygulanır. Mesanedeki sonda, mesane içi basıncını, makattaki sonda ise karın basıncını ölçmek için kullanılmaktadır. Mesanedeki sonda aracılığıyla mesane yavaş bir hızla doldurulur ve mesanenin doluma verdiği cevaplar kaydedilir. Daha sonra mümkünse işetilir ve işeme bozukluğu olup olmadığı saptanır.

Ürodinamik incelemenin sonucunda hastalara olası bir enfeksiyonu engellemek için antibiyotik başlanmalıdır.  Hastanemiz üroloji kliniği ürodinami ünitesi hastalarımızın idrar sorunlarına doğru teşhisler konulabilmesi için hizmetinizdedir.

Üroloji doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.