Gebelik Döneminde İlaç Kullanımı

Anasayfa / Gebelik Döneminde İlaç Kullanımı

Gebelik Döneminde İlaç Kullanımı

 Gebelik Döneminde İlaç Kullanımı

Gebelik uzun süren geçici bir fizyolojik durumdur. Gebelikte dolaşım, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında önemli değişiklikler gözlenir. En basit örnek olarak, mide boşalma süresi uzar, mide suyu bileşimi değişir, mide-barsak kanal motilitesi azalır. Ve bunlara bağlı olarak ilaç emilimleri değişiklik gösterir. Plasenta, ilaçların ve kimyasal maddelerin bebeğe geçmesi için bir engel değildir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında bebek toksik etkenlere ve ilaçlara çok duyarlıdır. Bu dönemde bazı ilaçlar ve kimyasal maddeler, radyasyon, enfeksiyon ve travma gibi etkenler düşüklere, büyüme geriliğine ve önemli malformasyonlara (doğum kusuru veya mental gerilik) neden olabilir.Bazı ilaçlarsa gebeliğin geç dönemlerinde kullanıldıklarında doğum eylemini uzatıp, güçleştirebilirler, yenidoğanda bazı fonksiyonel bozukluklara yol açabilirler.

Yan etkisinin az olduğu düşünülen ilaçlar veya reçetesiz satılan birçok ilaç gebelik döneminde kullanıldığında gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir. Gebelik sürecinde ilaçların kullanıldığı gebelik haftası, alınma miktarı ve ne sebeple alındığı çok önemlidir. Doktorunuz ilaç kullanımına karar verirken, annede beklenen yarar ve bebekte oluşabilecek riskleri göz önüne alarak karar verecektir. Hamilelikte güvenle kullanılabilecek ilaçlar, hamileliğin dönemlerine ve sizin hamilelik sürecine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin gebeliğin ilk üç ayında alerji tedavisinde ilaç kullanımı bebekte doğumsal anormalilere neden olabilirken, Aspirinin özellikle gebeliğin son dönemlerinde gereğinden fazla kullanımı bebekte yapısal bozukluklara, doğum eyleminin uzamasına, kan kaybı ve ölü doğum riskinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle ilaçları kullanmadan önce mutlaka eczacınıza veya doktorunuza danışın.

Aynı şekilde emzirme döneminde kullanılan ilaçların sütle birlikte bebeğe geçmesi ve bebeğin sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemesi de söz konusudur. Doktorunuza veya eczacınıza danıştığınızda size emzirme döneminizde güvenle kullanabileceğiniz ilaçları önerecek, ilaç dozunuzu ve zamanını emzirme durumunuza göre özel olarak ayarlayacaktır.

Bugün yanlış bir inanış olarak zararlı etkisi olmayacağı düşünülen bitkisel ilaçlar, vitaminler ve besin takviyeleri hamilelik ve emzirme döneminizde size ve bebeğinize zararlı olabilir. Doktorunuzla veya eczacınızla görüşmeden bu ürünleri kesinlikle kullanmayın.

İletişim Formu

Bize aşağıdaki iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.


    Son Güncelleme Tarihi Haziran 17, 2022 Editör admin