Hemoroid Ameliyatı Sonrasında Yapılacaklar

Anasayfa / Hemoroid Ameliyatı Sonrasında Yapılacaklar

Hemoroid Ameliyatı Sonrasında Yapılacaklar

Evde Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

  • İlk birkaç günlük dönem hassas olacağı için bu süreçte sıvılar ve sindirimi kolay besinler alınabilir.
  • İlk 5-6 günlük süre içinde doktorunuzun önerdiği ağrı kesici hapları 8 saatte bir alınarak ağrı kontrolü sağlanmaya çalışabilirsiniz.
  • Tuvalet ihtiyacı geldiği zaman ilgili bölgeye, uyuşturucu etkisi olan merhemlerden sürüp yaşanabilecek ağrıları hafifletmede yardımcı olur.
  • Ameliyat bölgesinin şiştiği ve ağrı yaptığı durumlarda soğuk kompres uygulanabilir.
  • Ilık su koyulmuş bir leğene oturmak da şişliği ve ağrıyı en aza indirecektir. Sudan kalktıktan sonra, hastaya verilen merhem,makat bölgesinin,sürülebilen  en içeri kısmına  sürülür. Çünkü sıkan  anal kaslar, ağrıya neden olduğu için bu hareket anal kasları gevşeterek ağrının azalmasını sağlayacaktır. Bu uygulamayı ilk 1-2 hafta boyunca günde 3-5 defa olmak üzere yapmak, maksimum fayda verecektir.
  • Beslenme şekli olarak ilk 3 gün posasız besinler alıp sindirimi fazla zorlamamak daha doğru olacaktır.

Örneğin; sebzeli,pirinçli,tavuklu ya da herhangi bir çorba,süt,yoğurt,fazla tuzlu olmamak koşuluyla ayran,kabuğu soyulmuş meyveler,bal,reçel,yumurta,peynir,tereyağı,taze meyve suları gibi.

  • İlk 3 gün posasız diyet bittikten sonra,zaten  her zaman almamız gereken posalı gıdalardan oluşan diyete başlanabilir.

Örneğin; yeşil sebzeler, brüksel lahanası, brokoli, kereviz, pırasa, bamya, ıspanak, lahana gibi. Ayrıca patates, soğan, domates, biber, patlıcan, fasülye, bakla, mercimek, nohut, bezelye, bulgur, kepekli ekmek, kayısı, hurma, erik, incir, armut, soyulmamış elma, portakal, mandalina, kompostolar gibi lifli yani posalı besinler sayılabilir.

 

Hemoroid ameliyatı sonrası yapılması gerekenler, dikkatle uygulandıktan sonra, doktorun belirttiği sürede kontrole gidilir ve kontrol muayenesi yapılır. Görünen duruma göre hekim, tekrar yönlendirmelerde bulunur. Her şey yolunda giderse sıkıntılı ve korkulan hemoroid ameliyatı sonrası dönem yavaş yavaş tarihe karışır ve hasta işine ve sosyal hayatına geri döner.

İletişim Formu

Bize aşağıdaki iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.


    Son Güncelleme Tarihi Haziran 17, 2022 Editör admin