Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u0988002/central.com.tr/wp-content/themes/medical-clinic/theme-framework/theme-style/function/template-functions.php on line 614

İmplant Hakkında Merak Edilenler

Anasayfa / Haberler / İmplant Hakkında Merak Edilenler
İmplant Hakkında Merak Edilenler

İMPLANT İÇİN YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

İmplant kemik gelişiminin tamamlanmasından sonra yapılabilmektedir. Bu sebeple alt bir yaş sınırı vardır (18 yaş) ancak üst yaş sınırı bulunmaz; yaşı ilerlemiş olan hastalara da implant yapılabilir.

 

İMPLANT NASIL UYGULANIR? AĞRI DUYAR MIYIM?

İmplantlar çene kemiğine lokal anestezi altında uygulanabilir. Uygulama esnasında ağrı oluşturmaz.

 

İMPLANT İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Uygulama süresi, uygulanacak olan implant sayısına ve hastanın çene kemiğine bağlıdır. Tek bir implant için bu süre yaklaşık 15-20 dakikadır. Çok sayıda implant yapılması ve ileri cerrahi işlemlerin uygulanması bu sürenin uzamasında etkilidir.

 

İMPLANT UYGULANDIKTAN SONRA ZORLUK ÇEKER MİYİM?

Yeterli kemik desteği olduğu müddetçe yani implant uygulaması için ileri bir cerrahi operasyona gerek kalmadığı takdirde, implant uygulaması diş çekiminden daha kolay ve konforlu bir işlemdir. Operasyon sonrası biraz şişlik ve ağrı olabilir. İmplant vücudumuzun dokuları ile en uyumlu materyal olan titanyumdan üretilmektedir. Dolayısıyla allerji yapması beklenmez.

 

İMPLANT YAPILDIKTAN SONRA NELER YİYEBİLİRİM?

İlk 2 saat herhangi gıda alınmaması ve ilk hafta yumuşak diyet ile beslenilmesi önerilir. Sıcak ve baharatlı yiyeceklerin (acılı ve ekşi gıdalar) yara iyileşmesi tamamlanana kadar yenmemesi tercih edilir.

 

ÇİĞNEMEDE BİR SORUN OLUR MU?

İmplant yapıldıktan sonra ilk hafta yemek yemede biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra normal çiğneme fonksiyonu kazanılmış olunur.

 

İMPLANT NE KADAR SÜREDE KAYNAR?

Yerleştirildikten sonra implantın kemik ile kaynaşması için belli bir süre beklenmektedir. Bu süreyi kemiğin yapısı, yoğunluğu, hastanın yaşı, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklar, yerleştirilen implantın boyutları ve yerleştirilen çeneye göre değişmektedir. Rutinde bu süre üst çenede 3 – 6 ay, alt çene daha yoğun olduğu için ortalama 2 – 3 ay beklenmektedir.

 

İMPLANTIN BAŞARI ORANI NEDİR?

İmplantın başarısı, implantın kemikle sağlıklı bir şekilde kaynaşması yani kemiğin implantı sıkıca sarması olarak değerlendirilmelidir. Sağlıklı bireylerde uzman hekimler tarafından yapılan implantlar %95-98 oranında bir başarıya sahiptir. İmplant uygulaması uzmanlık gerektiren bir işlem olduğu için mutlaka çene cerrahisi uzmanlığına sahip hekimler tarafından uygulanması tercih edilmelidir.

Son Güncelleme Tarihi Aralık 29, 2023 Editör editor