Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u0988002/central.com.tr/wp-content/themes/medical-clinic/theme-framework/theme-style/function/template-functions.php on line 614

İmplant Uygulamasında Sık Sorulan Sorular

Anasayfa / Haberler / İmplant Uygulamasında Sık Sorulan Sorular
 İmplant Uygulamasında Sık Sorulan Sorular

 

KÖPRÜ MÜ TERCİH ETMELİYİM YOKSA İMPLANT MI?

Köprü mü yoksa implant mı yaptırılması gerektiği hastalarımızın en fazla kararsız kaldığı konulardan biridir. Bu elbette öncelikle ağız yapısı ve dişin durumu ile ilgilidir. Bu nedenle öncelikle hekim tarafından gerekli muayene yapılmalı ve uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki implantın köprü uygulamasına oranla birçok avantajı vardır. İmplant geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar ve daha uzun ömürlüdür. Dişeti ve kemiği desteklediği için köprü protezlere oranla daha doğal ve estetik sonuçlar verir.

HERKES İMPLANT YAPTIRABİLİR Mİ?

İmplant her ne kadar yeterli kemik miktarı olan ve kemik yoğunluğu iyi olan herkese yapılabilse de öncelikli dikkat edilmesi gereken konu hastanın genel sağlık durumudur. Örneğin diyabet hastalığı dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur. Diyabet hastaları, ilaçlarını düzenli kullanıyor ve hekim kontrolü altındalar ise, kan şekeri düzeyleri belirli bir seviyede tutularak implant tedavisi yaptırabilirler.

İMPLANTIN BAKIMI NASIL OLMALI?

İmplant kemikle kaynadıktan sonra üzerine protez diş yapılır. Dişler her yemekten sonra fırçalanmalı, implant etrafında biriken yemek artıkları diş ipi ve dişlerin arasını fırçalamada kullanılan ara yüz fırçası ile temizlenmelidir. Aksi takdirde implant etrafında biriken yemek kalıntıları zararlı bakteri ve diğer mikroorganizmaların yerleşmesine neden olur. Bu mikroorganizmalar implant etrafında iltihaplanmaya yol açabilir. Yeterli bakım yapılmazsa implant üstü protezin diplerinde diş taşları oluşur. Bu taşlar dişeti çekilmelerine ve kemik erimelerine neden olur. Dolayısıyla implantın açığa çıkması ve enfeksiyon sonucu implant kayıplarına neden olur.

İMPLANT SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Ülkemizde değişik fiyatlarda yüzlerce farklı markada implant firması bulunmaktadır. İmplant seçiminde karar verilecek marka iyi araştırılmalı, hekimin önerileri dikkate alınmalı ve marka bilinirliğine dikkat edilmelidir. Seçimi yapılacak olan implantın daha sonraki yıllarda gereksinim duyulduğunda ara parçalarına kolay ulaşılabilir olması diğer aranılacak özelliklerden biridir.

İMPLANT SONRASI MR VEYA TOMOGRAFİ ÇEKİLMESİNDE HERHANGİ BİR SAKINCA VAR MI?

MR çekimi sırasında oluşan manyetik alandan dolayı mıknatıs özelliği olan materyalleri MR cihazı kendine doğru çeker. Dolayısıyla mıknatıs özelliği olan demir, çelik gibi materyalleri bulunduran kişilerde MR çekilmez. İmplant titanyumdan üretilir ve titanyumun mıknatıs özelliği yoktur. Dolayısıyla implant yaptıran hastalarımızın MR çektirmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Tomografi çekilmesinde ise mıknatıs özelliğinin olup olmamasının herhangi bir önemi yoktur. İmplant uygulaması sonrası tomografi de çekilebilir.

 

 

Son Güncelleme Tarihi Aralık 29, 2023 Editör editor