Sağlığınızı Önemseyin

Anasayfa / Haberler / Sağlığınızı Önemseyin
Sağlığınızı Önemseyin

Sağlıklı kişilerin geleceğe yönelik sağlık risklerini belirleyerek, erken tanı ile  hastalığı  baştan teşhis etmeye yönelik yapılan muayene, laboratuar ve tarama yöntemlerine check-up denir.

NEDEN CHECK UP YAPILMALIDIR?

Vücudumuzda oluşabilecek hastalıkların bir kısmı yıllarca hiçbir belirti, bulgu, vermeden seyredebilmektedir. Ya da kişi hangi belirtilerin, hangi rahatsızlığı işaret ettiğini anlayamayabilir. Check-up her şeyden önce bizlere hastalıkları erken teşhis ve erken tedavi imkanı sunar. Düzenli olarak yapılan check-up kontrolü, rahatsızlığı daha başında fark etmemizi, tedbir almamızı ve tedavi şansını artırmamızı sağlar. Bu sebeple daha sonradan ortaya çıkabilecek bir hastalığın veya var olan riskin erken tanısının yapılabilmesi için check-up programlarının aksatılmaması oldukça önem taşır.

DÜZENLİ CHECK UP YAPTIRARAK

  • Belirtileri ortaya çıkmayan bir hastalık teşhis edilebilir.
  • Bazı hastalıklarla ilgili risk durumlarına karşı önlemler alınabilir.
  • Bulaşıcı hastalıkların erken teşhisi sağlanabilir ve diğer insanlara yayılması engellenebilir.

CHECK UP İLE TÜM HASTALIKLAR TEŞHİS EDİLEBİLİR Mİ?

Uzman hekimler tarafından yapılan detaylı bir check-up sonrası nerdeyse bütün hastalıklar check-up ile saptanabilir. Ancak çok sinsi veya çok yeni gelişmekte olan bazı sorunlara tanı konamayabilir. Ama bu durum oldukça seyrek görülür. Check-up kontrolünün en önemli yönlerinden biri günümüzde oldukça sık rastlanan kanser hastalıklarının önceden teşhis edilebilmesi ve erken tedavi imkânının yakalanmasıdır.

CHECK UP HANGİ TESTLERİ VE YÖNTEMLERİ İÇERİR?

Check-up yöntemi kişiye özeldir. Kişinin yaşı, cinsiyeti, aile öyküsü, mevcut şikâyetlerine göre değişmektedir. Örneğin 40 yaş üstü bir bayanda ya da aile öyküsü olan bir kişide ön plana çıkan farklı testler, kontroller bulunmaktadır. Standart bir check-up’ta ise kan sayımı, tam idrar tahlili, kan şekeri, kolesterol, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, elektrokardiyografi ve karın ultrasonu bulunur. Daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam için CHECK-UP uzman hekim tarafından yılda 1 kez yaptırılmalıdır.

Check-Up Programları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Son Güncelleme Tarihi Aralık 29, 2023 Editör editor