İpli Skolyoz

Anasayfa / Skolyoz Nedir? / İpli Skolyoz

Doktorunuza Sorun

Yukarıda Gösterildiği Gibi ya da Omurga ile ilgili Rahatsızlıklarınızı Bize İletebilirsiniz.


  İpli Skolyoz (Füzyonsuz)

  Kuşkusuz esneklik kaybolmadan yalnız buna bağlı olarak yapılan ameliyattır. Skolyoz genellikle gelişme çağında olan ve buna bağlı olarak boyda hızlı büyüme  hastalarımızda olur. İlaveten ergenlik döneminde ortaya çıkar. Bu aşamada en önce, erken teşhis edildiğinde omurga deformitelerinin ilerlemesini önlemek. Dolayısıyla düzeltmek elbette daha kolaydır.

  Genellikle son dönemlerde, bilakis gelişmekte olan çocukların sağlığını tehdit eden bir hastalıktır skolyoz. Hepsinden ötesi yeni tedaviler uygulanırken ana hatlarıyla olumlu sonuçlar alınmaktadır. İpli Skolyoz Tedavisi (Füzyonsuz ) şüphesiz son yıllarda uygulanan en önemlisi de başarılı ameliyatlardandır. Aynı zamanda başarı oranı bilhassa oldukça yüksek bir tedavi yöntemidir.

  Sonrasında büyüme çağındaki çocuklarda boy uzaması ipli skolyoz tedavisinde elbette ki olumlu etki göstermektedir.

  İpli Skolyoz Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

  • Birincisi skolyozu olan gelişim çağındaki veya hala büyüme sürecinde olanlara uygulanır. Dolayısı ile esneklik muayenesi uygun olan zira hastalarda uygulanabilir.

  • Ayrıca sırtta ve belde oluşan eğriliklere yapılmaktadır. Nitekim eğrilik derecesi 30 ila 60 derece arasında olan hastalarda genellikle görülebilmektedir. Sırt eğriliği eğilme (bending) grafiklerinde düzelir.

  • Bilhassa 10 yaş altı çocuklarda kuşkusuz uygulanamaz.

  • Ayrıyeten ileri derece Kifoz hastalarına nitekim uygulanamaz.

  [/cm

  İpli Skolyoz Ameliyatı Sonrasında Eğrilik Tamamıyla Düzelir Mi?

  Özetle ameliyatından hemen sonra eğrilik nihayetinde %80 oranında düzelmektedir.

  Sonrasında hastanın boyu uzadıkça bunun yanı sıra eğrilik de düzelmeye devam etmektedir. Ayrıca hastanın boy uzaması devam ettiği için kalan küçük eğrilikler de bilfiil düzelmeye devam etmektedir. 

  Böylelikle ek olarak hastanın boyunun uzamasını da engellememiş oluyor.

  Ameliyatta kullanılan bant (ip) sayesinde diğer bir taraftan hastanın boyu uzadıkça eğriliğin serbest olan omur tarafının uzamasıyla sonrasında kendiliğinden düzelmeye devam etmiş oluyor.

  Prof. Dr. Nurullah Ermiş ve Ekibi İpli Skolyoz Ameliyatında

  İpli Skolyoz Ameliyatı Sonrasında Hastanede Genelde Neler Yapılmaktadır?

  Yukarıda gösterildiği gibi İpli Skolyoz yönteminde zira kanama daha az olacağından ayrıca kan transfüzyona gerek kalmaz. Ayrıca İpli Skolyoz ameliyatı sonrası ağrı bilhassa füzyon ameliyatına göre oldukça az seviyededir. Daha sonra ameliyat bittiğinde hasta böylelikle dinlenmeye alınır. Sonrasında hastamız, uzman fizyoterapist ve yanısıra doktor eşliğinde bu doğrultuda ayağa kaldırılmaya başlanır. 

  İpli skolyoz ameliyatı esnasında hastaya göğüs tüpü konur. Başka bir deyişle göğüs tüpünün yerleştirilme amacı, ele alacak olursak kanama kontrolü yapmak ek olarak drenajı sağlamak içindir. Bu sırada göğüs tüpü hastada 2 ila 3 gün arası buna bağlı olarak kalır. Dolayısı ile göğüs tüpü çıkarıldıktan sonra, bu sebeple hastamız buna göre 4. Gününde bez korsesi eşliğinde kuşkusuz kendi başına ayağa kalkar. Bu doğrultuda taburculuk için hastamızın taburculuğunu halihazırda yapmaktayız.

  İpli Skolyoz Ameliyat Yöntemi Nasıldır?

  Omurga Cerrahisi, Skolyoz, Kifoz, Omurga, Omur, skolyoz tedavi yöntemleri, boy uzaması, doğuştan, konjenital

  Buradan hareketle bu şekilde olan yöntem ile eğriliğin dış bükey tarafından vidalar kapalı (torakospik) yöntem ile yerleşir.

  Açıklamak gerekirse; sonra bu vidalara bağlanan bir ip ile dış bükey taraf gerdirilerek eğrilikte bir miktar düzelme sağlanır. Dolayısı ile dış bükey tarafa yerleştirilen ip omurganın bu kısmının büyümesini yavaşlatır. Bu sırada ip olmayan iç bükey kısım ise büyümeye devam eder ve bundan böyle büyüme sonunda eğrilik kendiliğinden düzelir. Ne var ki İpli Skolyoz yöntemi ile bu sayede hastanın omurga hareketleri kısıtlanmamış olur. Hal böyleyken kapalı yöntem ile  standart yöntemdeki gibi uzun bir kesi değil, koltuk altının göğüs hizasından üç tane 6 cm kesi ile işlem yapılmaktadır.

  Diğer bir nokta İpli Skolyozda başarılı olunabilmesi için hepsinden ötesi en önemli etkenlerden biri erken teşhis ve tedavidir. Diğer taraftan özellikle erken teşhis edilen eğriliklerde İpli Skolyoz başarısı hatırlatmak gerekirse %100 oranındadır.

  0 Mutlu Hastalarımız
  0% Kalite Oranı
  0 Yılların Deneyimi

  Son Güncelleme Tarihi Ocak 29, 2024 Editör admin