Sünnet Sonrası Taburculuk

Anasayfa / Sünnet Sonrası Taburculuk

Sünnet Sonrası Taburculuk

Sünnet sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Sünnet lokal anestezi ile yapıldıysa işlemden  sonra çocuğunuz normal beslenebilir.  Sünnet sedasyon (sakinleştirici ilaç)  veya genel anestezi ile yapıldıysa 1 saat sonra anestezinin etkisi geçince sulu gıda almaya başlayabilir. Operasyon sonrası yapılan anestezinin etkisi geçince ağrı başlayacaktır. Operasyon sırasında uygulanan fitil şeklindeki ağrı kesicilerin veya damar yolundan uygulanan ağrı kesicilerin etkisi bir yere kadar olacaktır, ağrıyı tam geçirmeyecektir. Ağrı başlayınca ağızdan şurup tarzındaki ağrı kesiciler servis hemşiresi  tarafından verilecektir. Ancak bu ağrı kesicilere rağmen çocuğunuzun ağrısı 1 – 2 saat devam edecek ve sonra kaybolacaktır. Ağrısı geçen çocuğunuzun beslenmeye başlayıp, kendini iyi hissedince taburcu edilecektir.

Evde kullanmak üzere doktorunuz reçete verecektir. Sünnet olan bölgeye uygulanmak üzere antibiyotikli krem verilecek ve bu bölgeye günde 2- 3 defa sürülmesi istenecektir. Ağrısı olursa kullanılmak üzere ağrı kesici şurup verilecek ve günde 2 – 3 kere gerekirse kullanılacaktır. Doktorunuz uygun görüp verdiyse antibiyotik de kullanmanız gerekecektir. 5 gün kullanmanız yeterli olacaktır.

Sünnet sonrası 5.günde normal banyo veya oturma banyosu yapılması önerilecektir. Sünnetten sonra ilk gün devam eden 2 -3 günde penis cildinde şişlik, kızarıklık görülmesi normaldir. Ayrıca bu günlerde hafif sızma şeklinde kanamalar olabilir, bunlar normaldir. Ancak durmayan aşırı kanamalarda doktorunuz ile irtibata geçmeniz gerekir.

Sünnetten 4-5 gün sonra sünnet olan bölgede  ve penisin başında kabuklanma olabilir. Banyo yapmaya başladıktan sonra 1- 2 hafta içinde bu kabuklar dökülecek ve penis daha normal gözükecektir. Sünnet sırasında cilt ve mukozayı birleştirmek için kullanılan dikişler 2-3 hafta içinde kendiliğinden düşecektir. Sünnetten sonraki 1. Haftada doktorunuza kontrole gelmeniz gerekecektir.

 

Sağlıklı günler dileriz.

İletişim Formu

Bize aşağıdaki iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.


    Son Güncelleme Tarihi Haziran 17, 2022 Editör admin